Polymer-dendron based micelles as drug delivery systems
İlaç salım sistemleri olarak polimer-dendron yapısındaki miseller
  1. Tez No: 301695
  2. Yazar: NURAY BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Polimerik misel yapılar, hidrofobik çekirdek kısmına istenilen hidrofobik molekülü yükleme kapasitesinin fazlalığı ve ilaç çözünürlüğünü arttırma ayrıca mükemmel biyouyumluluğu nedeniyle ilaç geliştirme sistemleri için dikkat çekici adaylardır.Amfifilik kopolimer yapısındaki miseller su içerisinde hidrofilik/hidrofobik bloklardaki çözünürlük farkına bağlı olarak herhangi bir dış etken olmaksızın oluşabilme özelliğine sahiptir. Hidrofobik kısım iç çekirdeği, hidrofilik kısımsa iç katmanı çevreleyen dış katmanı oluşturur.Bu tez çalışmasında, polimer-dendron konjugeleri poliester dendronlar ve PEG polimeri kullanılarak Huisgen tipi `klik' reaksiyonu ile elde edilmiştir. Biyouyumlu PEG polimeri hidrofobik ilaç molekülünün su çözünürlüğünü arttırır. Sonraki basamakta dendron polimere bağlandıktan sonra ise dendron yüzeylerine hidrofobik fonksiyonel gruplar bağlanmıştır. Bu sistem ile sulu ortamda polimerik misel oluşumu için gerekli olan hidrofilik-hidrofobik denge sağlanır. Dendron yüzeyleri ilaç molekülleri ile bezenerek, ilaç salım sistemi potansiyeli olan misel yapılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric micelles are remarkable nominees for drug delivery systems due to their excellent biocompatibility also they provide high loading capacity to hydrophobic inner core and increase drug solubility.In water, micelles can be formed via self-assembly and this micelle formation is connected to the solubility difference of the hydrophilic and hydrophobic part. Hydrophobic parts form the inner core of the micelle and hydrophilic part which surrounds the core form the sphere of micelle.In our study, polymer-dendron conjugates are prepared via Huisgen type `click? reaction using polyester dendrons and PEG. Biocompatible PEG is used as the polymer to provide water solubility to hydrophobic drug molecules. The conjugation of Dendron to PEG followed by functionalization of the dendron periphery with hydrophobic moiety. This system provided the hydrophilic-hydrophobic balance necessary to form the polymeric micelles in aqueous media. Dendron surface was further decorated with drug molecules to yield the micellar drug delivery system.