Huş afidi (Euceraphis punctipennis Zetterstedt)'nin biyolojik mücadelesinde Conidiobolus coronatus (Constantin) Batko'un etkinliği ve fungusun farklı sıcaklıklarda gelişimi
Effectiveness of Conidiobolus coronatus (Constantin) Batko, in the control of European birch aphid, Euceraphis punctipennis (Zetterstedt) and growth of the fungus at different temperatures
  1. Tez No: 301711
  2. Yazar: AYBİKE HIZARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma entomopatojen fungus Conidiobolus coronatus`un farklı spor konsantrasyonlarında huş afidi Euceraphis punctipennis'e karşı etkinliğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan C. coronatus izolatları Atatürk Üniversitesi, Bitki Koruma Bölümü, Mikoloji Laboratuvarı stoklarından alınmıştır. Laboratuvarda ve arazide afitlere farklı konidial konsantrasyonlarda (106, 107, 108 konidi/ml) hazırlanan süspansiyonlar sprey edilmiştir. Her iki çalışmada kontrol grupları oluşturulmuş ve kontrol gruplarına da sdH2O sprey edilmiştir. Ölen afit sayımı günlük olarak yapılmış, ortalama ölüm süreleri (LT50) belirlenmiştir. Daha sonra ölen afitlerden reizolasyonlar yapılmıştır. Laboratuvar uygulamasında, ortalama ölüm süreleri (LT50) karşılaştırıldığında 108 konidi/ml'lik spor süspansiyonunun daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Arazi uygulamasında ortalama ölüm süreleri (LT50) karşılaştırıldığında 107 konidi/ml'lik ve 106 konidi/ml'lik spor süspansiyonlarının daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Arazi ve laboratuvar uygulamasının sonuçları %95 güven aralığında yapılan istatistik analizlere göre anlamlı bulunmuştur. Bu sonuçlar, C. coronatun'un E. punctipennis'in mücadelesinde kullanılabileceğini göstermektedir.Diğer taraftan, C. coronatus'un değişik sıcaklıklardaki (20,0; 22,5; 25,0; 27,5; 30,0; 32,5; 35,0; 37,5 ve 40oC) gelişme hızı incelenmiştir. En iyi fungus gelişiminin 32,5°C olduğu, 35,0-40,0°C sıcaklıklarda ise herhangi bir fungus gelişmesi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, at cocentrations different sports of entomopathogen fungus Conidiobolus coronatus was carried out to demonstrate effectiveness against Euceraphis punctipennis. In this study used C. coronatus isolates were taken from laboratory stocks, preserved in the Mycology Laboratory of Department of Plant Protection of Atatürk University. Suspensions were applied on the birch leaves prepared in different concentration. Suspensions prepared in different concentrations (106, 107, 108 con/ml) of both the laboratory and the field was applied on the leaves of birch. In both studies, control groups were created and sdH2O were applied to groups. Counting of dead aphids were made by daily and letal time (LT50) was determined. After, isolations was made from dead aphids. Isolates of C. coronatus were obtained from both studies and this fungus was responsible for the deaths of aphids. When comparing lethal times (LT50) of suspensions tested on the aphid in laboratory, with 108 con/ml of solution was observed to be more successful. On the other hand in the field application, with 106 con/ml and 107con/ml of solution was observed to be more successful. According to the statistical analysis made on the 95% confidence interval, the results of the field and laboratory application was found meaningful. These results showed that C. coronatus will be able to be used in the control of E. punctipennis.On the other hand, growth range of the fungus at different temperatures (20.0, 22.5, 25.0, 27.5, 30.0, 32.5, 35.0, 37.5 and 40oC) was investigated. It was observed that the best fungal growth was at 32.5°C, and there was no fungal growth at 35.0 to 40.0°C.