Erzurum (Merkez) koşullarında organik çilek yetiştiriciliği imkanları üzerinde bir araştırma
An investigation on organic strawberry growing facilities in Erzurum conditions
- Tez No: 301719
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, 2010 ve 2011 yıllarında Erzurum şartlarında organik ve geleneksel çilek yetiştiriciliğinin karşılaştırılması amacı ile Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait araştırma ve uygulama bahçesinde yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak organik şartlarda yetiştirilmiş Fern çilek çeşidine ait 1.sınıf frigo fideler kullanılmıştır. Deneme tam şansa bağlı tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 40 bitki olacak şekilde kurulmuştur.Araştırmada geleneksel yetiştiricilik için ticari adı NPK(8-5-10Ec Fertilizer) olan sıvı kimyasal gübre, organik yetiştiricilik için ise Makro Crop, Stym 25, Biofarm, Mol sıvı organik sertifikalı ticari gübreler ile çiftlik gübresi şerbeti tavsiye edilen dozları üzerinden fertigasyon usulü ile uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, SÇKM, toplam şeker ve vitamin C içeriği organik gübre uygulamalarında konvansiyonel uygulamalara göre daha yüksek tespit edilmiştir. 2011 yılında en yüksek Vitamin C içeriği Biofarm organik gübre uygulamasında (126,67 mg/100 ml) belirlenmiş, en düşük değer ise kontrolden (72,53 mg/100 ml) alınmıştır. Geleneksel uygulama 97,67 mg/100 ml vitamin C içeriğine sahip olmuştur.Bitki başına verim bakımından uygulamalar arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. İki yıllık verim ortalamalarına göre en yüksek verim Biofarm uygulamasından (471,4 g/bitki), en düşük değer Stym 25 uygulamasından (439,3 g/bitki) elde edilmiştir. Geleneksel uygulamada bu değer 470,8 g/bitki olmuştur. Meyvelerdeki nitrit ve nitrat içerikleri bakımından en yüksek değer geleneksel uygulamada ortaya çıkmıştır. En düşük değer ise Stym 25 organik gübre uygulamasında belirlenmiştir.Meyvelerin N, P, K, Mg ve Mn içerikleri en yüksek Stym 25 uygulamasında, Ca, Fe ve Cu içerikleri en yüksek Makro Crop uygulamasında belirlenmiştir. Çilek yapraklarındaki P, K, Mg ve Cu içerikleri en yüksek geleneksel uygulamada tespit edilirken, N içeriği en yüksek Stym 25, Ca ve Fe içeriği en yüksek Makro Crop uygulamasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to compare the effects of some organic fertilizer on organic strawberry growing to conventional strawberry growing in Erzurum condition at research area of Horticulture Department of Agriculture Faculty of Ataturk University between 2010 and 2011. First class of Fern strawberry cultivar frigo seedlings which grown in organic condition were used as plantal materials in the experiment. The Experiment was conducted based on Completely Randomized Design arrangement with three replications and each replicate had 40 plants.In the study, NPK (8-5-10Ec Fertilizer) liquid chemical fertilizer for conventional growing, Makro Crop, Stym 25, Biofarm and Mol organic certificated commercial fertilizer and organic farmyard sweetened for organic growing were applied as fertigation in strawberry growing.According to research results, TSS, total sugar and vitamin C contents were higher in organic fertilizer application when comparing to conventional fertilizer. While the highest vitamin C content (126,67 mg/100 ml) was Biofarm organic fertilizer application, the lowest value was determined as (72,53 mg/100 ml) in control application in 2011. Conventional application had 97,67 mg/100 ml vitamin C content.There were no statistically differences in terms of yield per plant. Two years yield averages, While the highest yield (471,4 g/plant) was taken Biofarm application, the lowest value (439,3 g/plant) was determined Stym 25 application. The value was 470,8 g/plant in conventional application.The highest nitrite and nitrate contents were determined in conventional applications while the lowest value was reported in Stym 25 organic fertilizer.While the highest contents of N, P, K, Mg and Mn were determined in Stym 25 organic fertilizer application, Ca, Fe and Cu contents were high in Makro Crop organic fertilizer. The highest P, K, Mg and Cu were designated in conventional fertilizer while the highest N content in Stym 25 application, Ca and Fe in Macro Crop applications were determined in strawberry leaves.