Fern çilek çeşidine hasat öncesi uygulanan benzyladenine gibberellik asit ve alar'ın soğuk hava depolarında muhafaza ömrü üzerine etkileri
The effects of some preharvest treatments (alar gibberellic acid and benzyladenine) on storage life of strawberry cultivar fern in cold storage rooms
  1. Tez No: 301720
  2. Yazar: GÖKÇE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, bazı bitki büyümeyi düzenleyici maddelerin Fern çilek çeşidinde depolamaömrü üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2009 ve 2011 yılları arasında yürütülmüştür.Fern çilek çeşidine hasat öncesi çiçeklenme döneminde ve meyve olum dönemindefarklı dozlarda GA3 (50-100ppm), BA (50-100ppm), Alar (50-100ppm) kullanılmıştır.Hasat sonrası her tekerrürdeki meyveler ayrı ayrı PET (Polietilen Teraftalat) plastikkaplara yerleştirilmiştir. Bu plastik kapların hepsi kapaklı olup, kapakların üst kısmında1,5mm2'lik 5 delik vardır. Kaplar 0 ile 2oC sıcaklıkta ve %90-95 neme sahip soğuk havadeposunda 17gün depolanmıştır. Uygulamaların meyve ağırlık kaybı, meyve çürümesi,meyve dış rengi (L*a*b*), meyve delinme direnci ve meyve suyunda; `suda çözünenkuru madde miktarı, pH, titre edilebilir asitlik, toplam şeker ve askorbik asit' üzerineetkileri kontrolle karşılaştırılarak belirlenmiştir. Uygulamaların meyve ağırlık kaybına,meyve çürümesine, meyve dış rengine (L*a*b*) ve meyve delinme direncine ve meyvesuyunda; `suda çözünen kuru madde miktarına, pH'sına, titre edilebilir asitliğe, toplamşekere ve askorbik asit miktarı' üzerine etkili olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak,uygulamalar kontrol ile karşılaştırıldığında (Alar 100ppm hariç) genelde meyve ömrünüuzatmıştır. Her iki yılda da çiçeklenme dönemi uygulamalarında en iyi sonuç BA'nın100ppm'lik dozundan elde edilmiştir. Her iki yılda da Meyve olum dönemiuygulamalarında en iyi sonuç BA'nın 50ppm'lik dozu ve GA3'ün 50ppm'lik dozundanelde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2009-2011 years to determine the effects of someplant growth regulator substances on storage period of strawberry cultivar `Fern?. Thecv. Fern were treated with GA3 (50-100ppm), BA (50-100ppm) and Alar (50-100ppm)at both flowering and fruit maturation times. After harvest, fruits in each replicate wereplaced in PET (Polyethylene Terephthalate) plastic boxes. All these plastic boxes werecapped and each had 5 holes of 1,5mm2 at top. The boxes were stored for 17 days at 0-2oC temperature and 90-95% humidity. The effects of treatments on weight loss, fruitdecay, fruit external color (L*a*b*), fruit puncture resistance, fruit juice yield, totalsoluble solids, pH, titrable acidity, total sugar and ascorbic acid were determinedandcompared with control. The treatments were found effective on fruit weight loss,fruit decay, fruit external color (L*a*b*), fruit puncture resistance, fruit juice yield; totalsoluble solids, pH, titrable acidity, total sugar and ascorbic acid. As a result, in generalthe treatments except Alar 100ppm, increased storage period of cv. Fern. The bestresults at flowing time treatments were obtained from 100ppm BA, while in maturationperiod treatments, the best results were obtained from 50ppm BA and 50ppm GA3.