Baklagil kaba yemlerini organik asitlerle işlemenin In vitro gaz üretimi, rumen fermantasyonu ve metan üretimi üzerine etkisi
Effects of processing legume forages with organic acids on In vitro gas production, rumen fermantation and methan production
- Tez No: 538716
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS MACİT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, değişik organik asitlerin, bireysel ve kombinasyonlarının (Fumarik Asit (Fu), Malik Asit (Ma), Formik Asit (Fo), Fu + Ma, Fu + Fo, Fo + Ma ve Fu + Ma + Fo) yonca (Medicago polymorphia), ak üçgül (Trifolium repens) ve tüylü fiğ (Vicia villosa)'in in vitro koşullarda gaz ve metan (CH4) üretimi ile rumen sıvısı uçucu yağ asitleri (UYA), organik madde sindirimi (OMS), metabolik enerji (ME) ve net enerji laktasyon (NEL) düzeyine etkilerinin saptanması amacıyla düzenlenmiştir. Çalışmada yaklaşık 2 yaşlı 2 baş İvesi koç kullanılmıştır. Yem materyali olarak Erzurum il merkez ilçesi mer'alarından toplanan yonca (Medicago polymorphia), ak üçgül (Trifolium repens) ve tüylü fiğ (Vicia villosa) otu oluşturmuştur. Yemlerin in vitro gaz üretimlerinin ölçülmesinde Hohenheim gas testi kullanılmış ve gaz ölçümleri sırasıyla 3, 6, 12, 24, 48, 72 ve 96. saat aralıklarla yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, yemler x organik asit interaksiyonlarının baklagil yem bitkilerinin farklı inkübasyon saatlerinde tespit edilen in vitro gaz üretim miktarları, ME, NEL ve OMS değerleri ile rumen sıvısı toplam ve bireysel uçucu yağ asitleri ve inkübasyonun 24.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of different organic acids as either individually or in combinations at varying levels (Fumaric Acid (Fu), Malic Acid (Ma), Formic Acid (Fo), Fu+Ma, Fu+Fo, Fo+Ma and Fu+Ma+Fo) on in vitro total gas (TG) and methane gas production (MP), organic matter digestibility (OMD), metabolizable energy (ME), net energy lactation (NEL) and volatile fatty acids (VFA) of some legume forages such as alfalfa (Medicago polymorphia), white clover (Trifolium repens) and hairy vetch (Vicia villosa). Two-years old of two Awassi Rams were used to get rumen fluid for gas production technique. Some legume forages such as alfalfa (Medicago polymorphia), white clover (Trifolium repens) and hairy vetch (Vicia villosa) grown as naturally in the pastures of Erzurum province were investigated as feed materials. Study was composed by in vitro gas experiments, which was conducted using Hohenhem gas test. Gas volume was measured and sampled at 3, 6, 12, 24, 48, 72 and 96h of incubation times, and the volatile fatty acid (VFA) profile was assessed at the end of the experiment.