Ankara piyasasında satılan sosislerde bazı kürleme ajanlarının tesbiti üzerinde çalışmalar
Studies on the determination of varius curing agents in sausages sold for human consumption in Ankara
- Tez No: 30172
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
61 6. ÖZET Bu çalışma, Ankara piyasasında satılan sosislerde nitrat, nitrit, askorbik asit ve fosfatlar gibi bazı kürleme ajanlarının miktarlarının saptanarak, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği'ne uygunluğu yönünden incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada materyal olarak, Ankara piyasasından toplanan 8 ayrı firmaya ait, 80 adet sosis örneği kullanıldı. Bu örnekler nitrat, nitrit, askorbik asit ve fosfat içerikleri bakımından analiz edildi. Sosis örneklerinde bireysel analiz sonuçlarına göre nitrit miktarları, 1.84-217.1 mg/kg sınırları arasında, firmalara göre de ortalama nitrat miktarları en düşük 2.67 mg/kg ve en yüksek 136.7 mg/kg olarak saptandı. İncelenen sosislerin hepsinin nitrat içerikleri yönünden Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği'ne uygun oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
63 7. SUMMARY STUDIES ON THE DETERMINATION OF VARIOUS CURING AGENTS IN SAUSAGES SOLD FOR HUMAN CONSUMPTION IN ANKARA This study was undertaken to determine the level of various curing agents such as nitrates, nitrites, ascorbic acid and phosphates in sausages sold for human consumption in Ankara and thus determine whether the levels conform to those indicated by the Regulations of Food Additives. Eighty sausage samples produced by 8 different companies were used the experimental material. These samples were analysed for their nitrate, nitrite, ascorbic acid and phosphate content. The nitrate levels ranged from 1.84 to 217.1 mg/kg for individual samples whereas the lowest and highest average values of samples obtained from the individual companies were 2.67 mg/kg and 136.7 mg/kg respectively. It was found that the nitrate values were within the range indicated by the Regulations of Food Additives.