Ankara piyasasında tüketime sunulan içme sütleri'nin B2 (riboflavin) içeriklerinin araştırılması
  1. Tez No: 30173
  2. Yazar: SAFFET ES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Sütün insan beslenmesindeki yeri ve önemi ortaya çıktığından bu yana içerdiği besin öğeleri ayrı ayrı ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmalar sütün üretiminden tüketimine kadar olan zaman içerisinde doğal olarak meydana gelen besin kayıpları yanında süte yapılan çeşitli hilelerinde önemli derecede besin kaybına yol açtığını göstermiştir. Bu da süt ve mamullerinde kalite kontrolünün önemini artırmıştır. Bu nedenle bu araştırmada, Ankara piyasasında tüketime sunulan sütlerin riboflavin (B Vitamini) içerikleri araştırılmıştır. Ayrıca Ankara piyasasında tüketilen sütlerin normalde olması gereken riboflavin değerlerini etkileyecek değişikliklerin yapılıp yapılmadığını ve bunun ne oranda olduğunu saptamak amacı hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda Ankara piyasasında tüketilen sütlerden; sağımdan hemen sonraki sütlerin ortalama riboflavin değeri 1.76 mg/l t. ile en yüksek değer olarak sap tanmıştır. Kaynatılmış sütler ise 1.34 mg/l t. ile en düşük değer olarak bulunmuştur. Pastörize sütlerin orta lama riboflavin değeri 1.45 mg/l t., Aseptik ambalajlı UHT sütlerin ortalama riboflavin değeri ise 1.60 mg/l t. olarak saptanmıştır. Sonuç olarak sütün sağım anından başlıyarak, içilecek duruma gelinceye kadar riboflavin içeriğinde büyük kayıpların olduğu gözlenmiştir. Bu kayıpların özellikle güneş ışınları, metallerle temas ve pH'nın artması ile daha da arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 38 SUMMARY Since came out the place and the importance of milk for human feeding, the food contents of milk was investigated after extraction saperately. Researches of duration from producing to consuming for milk showed that, by natural los' of nutrient contents of milk, the fraudulent actions to milk, played an important role as wel I. That concept increased the importance of the quality control of milk products. Therefore, the riboflavin (B ) concent of the milk consuming at the marketing place of Ankara was investigated, (besides, the goal of determination of the effects to normal riboflavin values for the milk consuming at Ankara's marketing sector if controlled was aimed. At the end of the research for consuming milk at the Market of Ankara; The average r i bof laving value of the milk just after taking from animal was 1.76 mg/lt., and it was the highest value for riboflavin content. Boiled milk found out that; as the lowest value of 1.34 mg/lt. The average riboflavin value of pastorilized milk was 1.45 mg/lt. The average riboflavin value of aceptically packaged -UHT milk was 1.60 mg/lt. As a result, at the pooling phase of the milk from animal to consuming, the great dimination of the riboflavin content was observed. The lost values increased in contact with metals, sunshine and pH increasing was observed.