Seçilmiş yıldız kümelerinde değişen yıldızlar
Variable stars in the selected star clusters
- Tez No: 301744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜROL, YRD. DOÇ. DR. CAHİT YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) arşivinde 2002-2008 yılları arasında bulunan bazı yıldız kümelerinin analizleri yapılmış, değişen yıldızların tespitine çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan tüm veriler, TUG arşivinden alınmıştır.Yapılan analizler sonucunda NGC 188 kümesinde bulunan yıldızlardan EQ CEP, V371 CEP yıldızları ile NGC 6939 kümesinde bulunan V466 CEP yıldızının periyodu bulunmuş ve ışık eğrilerinin literatür bilgileriyle uyum içinde olduğu bulunmuştur.Yapılan küme gözlemlerinde her zaman aynı bölgenin gözlemlenemememsinden ötürü ortak alan belirlemesi yapılmıştır. TUG arşivinde bulunan verilerin tamamına ait kalibrasyon dosyalarının olmaması, seçilen görüntülerin hücre (piksel) sayılarının kalibrasyon dosyalarının piksel sayıları ile örtüşmemesi, yapılan gözlemlerin sık aralıklarla ve düzenli olarak alınmaması, analiz yapılabilecek görüntü sayısını oldukça düşürmüştür. Tespit edilen bazı türden (EW, EB ß Lyr, BY DRA, EB W UMA) değişen yıldızların periyotları daha önce tespit edilen periyotlarla oldukça uyumludur. Analizlerde ve değişen yıldız tespitinde karşılaşılan problemler ve muhtemel çözümleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the star clusters, which were observed by TUBITAK National Observatory (TNO) between 2002-2008, were analyzed and variable stars were aimed to be determined. All data used in this study was taken from TUG archieves.After all analysis, it was noticed that the determined periods and intensity plots of EQ CEP, V371 CEP stars in cluster NGC 188 and V466 CEP star in NGC 6939 cluster were consistent by the literature data.Since same regions of star clusters cannot be observed, mutual regions were defined for the reduction of star clusters. While defining mutual regions, it was observed that the some of the defined variables were excluded from selected regions and due to the mismatch on pixel numbers in calibration files, and disordered observation data, number of star clusters to be analyzed were reduced. Periods of determined star clusters (EW, EB ß Lyr, BY DRA, EB W UMA) in this study is consistent by the data in literature. Additionally, problems due to the lack of calibration data for the related star clusters observed and solutions were presented.