Seçilmiş açık kümelerin fotometrik ve astrometrik analizi
Photometric and astrometric analysis of selected open clusters
- Tez No: 639460
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez çalışmasında, Czernik 2 ve NGC 7654 açık kümelerinin CCD UBV fotometrik ve Gaia DR2 kataloğundaki astrometrik verileri kullanılarak hem yapısal hem de astrofizik parametreleri elde edilmiştir. Bu kümelerin fotometrik gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki T100 teleskobuyla yapılmıştır. Czernik 2 kümesinin yapısal ve astrofizik parametreleri ilk kez bu tez çalışmasında elde edilirken, NGC 7654 kümesinin değerleri de güncellenmiştir. Czernik 2'nin merkezi yoğunluğu, f0 = 1.426 ± 0.663 yıldız/(yay dakikası)2, kor yarıçapı rc = 0.988 ± 0.879 yay dakikası, renk artığı E(B-V) = 0.49 ± 0.02 kadir, metal bolluğu [Fe/H] = -0.04 ± 0.03 dex ve yaşı t = 650 ± 100 Myıl olarak hesaplanmıştır. NGC 7654'ün merkezi yoğunluğu, f0 = 3.024 ± 0.274 yıldız/(yay dakikası)2, kor yarıçapı rc = 4.663 ± 0.699 yay dakikası, renk artığı E(B-V) = 0.57 ± 0.05 kadir, metal bolluğu [Fe/H] = -0.04 ± 0.02 dex ve yaşı t = 37 ± 5 Myıl olarak hesaplanmıştır. Czernik 2 ve NGC 7654 açık kümelerinin, sırasıyla, X = 1.30 ± 0.49 ve X = 1.49 ± 0.12 olarak hesaplanan başlangıç kütle fonksiyonları Güneş civarı için verilen X = 1.35 değeriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, both structural and astrophysical parameters of open clusters Czernik 2 and NGC 7654 were obtained by using CCD UBV photometric and astrometric data in the Gaia DR2 catalog. Photometric observations of these clusters were performed with the T100 telescope at the TUBITAK National Observatory. Structural and astrophysical parameters of Czernik 2 cluster were obtained for the first time in this thesis, while the values of NGC 7654 cluster were also updated. The central density and core radius of Czernik 2 were estimated to be f0 = 1.426 ± 0.663 star/arcmin2 and rc = 0.988 ± 0.879 arcmin, respectively, while colour excess, metallicity and the age were found to be E(B-V) = 0.49 ± 0.02 mag, [Fe/H] = -0.04 ± 0.03 dex and t = 650 ± 100 Myr, respectively. The central density and core radius of NGC 7654 were found to be f0 = 3.024 ± 0.274 star/arcmin2 and rc = 4.663 ± 0.699 arcmin, respectively, while colour excess, metallicity and the age were estimated as E(B-V) = 0.57 ± 0.05 mag, [Fe/H] = -0.04 ± 0.02 dex and t = 37 ± 5 Myr, respectively. The initial mass functions of the open clusters Czernik 2 and NGC 7654 were calculated as X = 1.30 ± 0.49 and X = 1.49 ± 0.12, respectively, are compatible with the X = 1.35 value given for the Solar vicinity.