Seçilmiş yıldız kümelerinde kısa dönemli değişen yıldızlar
Short period variable stars in some selected star clusters
- Tez No: 312939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) veri arşivinde bulunan yıldız kümelerine ait 2002-2008 yılları arasındaki gözlem verileri alınmış, seçilen bazı yıldız kümelerinin analizleri yapılmış ve kısa dönemli değişen yıldızların tespitine çalışılmıştır.NGC 188, NGC 1039, NGC 2099, NGC 2126, NGC 6940 ve NGC 7654 açık yıldız kümeleri içerisindeki kısa dönemli değişen yıldızların tespitine çalışılmıştır.Yapılan analizler sonucunda NGC 2126 kümesinde bulunan V550 Aur yıldızı ile NGC 188 kümesinde bulunan EQ Cep, V370 Cep ve V371 Cep yıldızlarına ait periyotların daha önce bulunan literatürdeki periyotlarla uyumlu oldukları; NGC 7654 kümesinde bulunan BD+60 2532 yıldızı ile NGC 1039 kümesinde bulunan 2MASS JO2414738+4243387 ve V624 Per yıldızlarına ait periyotların daha önce belirlenmiş olan literatürdeki periyotlarla uyumlu olmadıkları bulunmuştur. NGC 2099 ve NGC 6940 kümelerinde ise kısa dönemli değişen yıldız tespit edilememiştir. Yapılan analizlerde, kısa dönemli değişen yıldız tespitinde karşılaşılan sorunlar ve muhtemel çözümleri de bu çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 2002 ? 2008 years observational data of some selected star clusters found in archives of TÜBİTAK National Observatory (TUG) were examined for short period variables.The most data of NGC 188, NGC 1039, NGC 2099, NGC 2126, NGC 6940, and NGC 7654 open star clusters were selected and the short-term variable stars in these clusters were tried to be identified.As a result, it was found that the period of V550 Aur in NGC 2126 cluster and the periods of EQ Cep, V370 Cep, and V371 Cep in the NGC 188 cluster were agreed with the earlier periods in literature, however, the periods of BD+60 2532 stars in the NGC 7654 cluster and 2MASS JO2414738+4243387 and V624 Per in the NGC 1039 clusters were found not to agree with the earlier periods in the literature. The analysis problems and their possible convenient solutions encountered in the analyses were also discussed in the study.