Etlik piliçlerde bazı bitkisel ekstrakt karışımlarının likit uygulamalarının performans değerleri ve kesim özellikleri üzerine etkisi
The effect of liquid practice of some plantal extract mixtures into diets on performance and slaughter traits of broilers
  1. Tez No: 301757
  2. Yazar: MÜMTAZ VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, içme sularına katılan bazı bitkisel ekstrakt karışımlarının likit uygulamalarının etlik piliçlerde canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karkas randımanı, iç organ ağırlıkları ve bağırsakta villus uzunluğu üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemenin hayvan materyalini Ross-308 hibridine ait karışık cinsiyette 480 adet 1 günlük yaşta etlik civciv oluşturmuştur. Hayvanlar deneme başlangıcında tartılarak biri kontrol üçü muamele olmak üzere toplam 4 gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Her grupta 10 alt grup ve her alt grupta ise 12 hayvan bulundurulmuştur. Muamele grupları içme sularına 0 ml/1000 lt (kontrol:T0), 150 ml/1000 lt (T1), 300 ml/1000 lt (T2) ve 600 ml/1000 lt (T3) bitkisel ekstrakt karışımı ilavesiyle oluşturulmuş ve hayvanlara ad libitum düzeyde verilmiştir. Çalışma tam şansa bağlı deneme planına göre yürütülmüştür. Rasyonlar hayvanların besin madde ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanmış ve civcivler 42 gün süreyle başlangıç, büyütme ve bitirme diyetleriyle ad libitum düzeyde beslenmişlerdir. Deneme süresince performans kriterleri için haftalık tartımlar yapılmış, kesim sonrası ise karkas randımanı, iç organ ağırlıkları ve bağırsak histolojik özelliklerine bakılmıştır. Denemenin genel ortalamaları itibari ile T0, T1, T2 ve T3 gruplarında performans kriterleri bakımından canlı ağırlık sırasıyla 2117.59, 2254.42, 2231.18 ve 2123.66 g; günlük canlı ağırlık artışı 50.23, 53.68, 53.12 ve 50.56 g; günlük yem tüketimi 85.93, 88.39, 86.80 ve 85.24 g; yemden yararlanma 1.71, 1.65, 1.64 ve 1.69; sıcak karkas randımanı %73.56, 71.84, 76.41 ve 76.51 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of liquid practice of some plantal extract mixtures into broiler diets on performance, slaughter traits and some histological parameters. A total of 480 day-old and mixed sexed Ross-308 were used in this experiment. At the beginning of trial all chicks were weighed and distributed into randomly to control and three dietary treatment groups. Each treatment group was replicated 10 times as subgroups, comprising of 12 birds each. All chicks were given food ad libitum in the four dietary groups for the 42 days with starter, grower and finisher diets. In the experiment, the liquid plantal extract mixtures were added into drinking water of broilers at different levels such as 0 ml extract mix./1000 lt (T0: Control), 150 ml extract mix./1000 lt (T1), 300 ml extract mix./1000 lt (T2) and 600 ml extract mix./1000 lt (T3), and these solutions were offered for all groups as ad libitum by the end of the trial. Broilers were given the same basal diets in all groups. The basal diet was formulated to meet the nutritional requirements of the broiler chicken. A completely randomized design procedure was used. During the experiment, all chicks and feeds were weighed weekly. At the end of the experiment all chicken were slaughtered and some slaughter characteristics of experimental groups were determined. After slaughtering, some histopathological traits of intestinal of broilers were investigated. In performance criteria, live weights of groups (T0, T1, T2 and T3) were 2117.59, 2254.42, 2231.18 and 2123.66 g; daily live weight gains were 50.23, 53.68, 53.12 and 50.56 g ; daily feed consumptions were 85.93, 88.39, 86.80 and 85.24 g; the feed efficiencies were 1.71, 1.65, 1.64 and 1.69, and hot carcass yields were 73.56, 71.84, 76.41 and 76.51%, respectively. Generally, the effect of treatment on investigated parameters was significant (P0.05). Liver and abdominal fat weights were significantly affected by inclusion of extracts into diets. On the other hand, the intestinal villi lengths of experimental groups of T0, T1, T2 and T3were 594.22, 574.74, 463.94 and 516.76 µm, respectively.