Erzurum-Tekman yöresinde farklı arazi kullanımı altındaki toprakların bazı fiziksel, kimyasal ve mekaniksel özellikleri üzerine bir araştırma
A study on some physical, chemical and mechanical properties of soils under different land use in Erzurum-Tekman
  1. Tez No: 301758
  2. Yazar: ALİ RIZA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hızlı nüfus artışı tarım alanları ve mera arazileri üzerindeki baskıları artırarak. ekosistemin sürdürülebilirliğini sınırlandırmaktadır. Toprak amenajmanı konusundaki yetersizlikler ve yanlış uygulamalar ise toprak kalite parametrelerinde ciddi boyutlarda bozulmalara yol açmaktadır. Bu araştırmanın amacı; mono-kültür faaliyetlerin ve aşırı otlatmanın yapıldığı alanlardan alınan toprak örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal ve mekaniksel özelliklerini tespit ederek, arazi kullanım farklılıkları dahilinde değerlendirmektir. Erzurum İli Tekman ilçesi tarım alanları, mera ve çayır arazilerinden karar örneklemesi ile belirlenen noktalardan A veya Ap horizonlarından alınan örneklerde toprak tekstürü, pH, organik madde, kireç, bitkiye yarayışlı fosfor, elektriksel iletkenlik, agregat stabilitesi, ortalama agırlık çap, dispersiyon oranı, hacim ağırlığı, hava ve su geçirgenliği, hidrolik iletkenlik, likit limit, plastik limit, plastiklik indeksi, COLE, yüzde büzülme, büzülme sınırı, büzülme oranı, hacımsal büzülme, doğrusal büzülme ve serbest şişme indeksi belirlenmiştir. Toprak kalite parametreleri bakımından en uygun özelliklerin çayır örtüsü altında ortaya çıktığı, toprak tekstürünün toprağın yapısal özelliklerini belirleyen en önemli özellik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth causes limitations on sustainability of the ecosystem by increasing the pressure on agricultural lands and pastures. Lack of knowledge on soil management and misuse of agricultural practices lead severe degradation of soil quality parameters. The objectives of this study were to analyze some physical, chemical and mechanical properties of soil in extensively used agricultural lands and overgrazed pastures and to evaluate changes in measured characteristics for different land uses. Soil samples, collected from Ap horizons of agricultural lands and A horizons of pastures and grasslands, were analyzed for texture, bulk density, mean weight diameter, aggregate stability, air and water permeability, dispersion rate, pH, lime content, electrical conductivity, organic matter content, cation exchange capacity, exchangeable Na, plant available P, liquid limit, plastic limit, plasticity index, COLE, shrinkage rate, shrinkage limit, volumetric and linear shrinkage and free swelling index. Based upon soil quality criteria, the most suitable characteristics were obtained for soils under grassland. Soil texture was the most deterministic property of soil for evaluating structural behavior of soils.