A new solvable class linear time varying system
Zamanla değişen doğrusal sistemlerde çözülebilir yeni bir sınıf
  1. Tez No: 301791
  2. Yazar: HASAN GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez de, zamanla değişen doğrusal sistemlerin çözülebilir olmasına ilişkin yeni bir sınıflandırma tanımı yapılmış ve önerilen yeni sınıf için çözüm yöntemi açıklanmıştır. Zamanla değişen doğrusal sistemlerin genel bir analitik çözüm yöntemi yoktur ve bu sistemlerin çözülebilir olması belli dönüşümler uygulanarak sistemlerin zamanla değişmeyen sistemlere dönüşebiliyor olması ile ilişkilidir. Bu güne kadar yapılan çalışmalarda genel olarak iki grup zamanla değişen doğrusal sistemlerin çözülebilir olduğu gösterilmiş, buna ek olarak bu iki gruptan birine ait olmadığı halde, bu gruplara dönüştürülebilen bazı özel sistemler tanıtılmıştır. Sistemin çözülebilir olmasının belirlenmesi sistemin öz değerlerinin yapısı ile doğrudan ilişkilidir ve bu çalışmada da öz değerlerden yola çıkılarak yeni bir çözülebilir grup tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new definition of classification has been done, with regard to the time- varying linear systems can be solved and the solution method for the new proposed class has been described. There isn't a general analytical method of solution in time-varying linear systems and being solvable of these systems is related to their being able to turn into time-invariant systems, applying certain transformations. In the studies conducted to date, in general, it has been shown that two groups of the time-varying linear systems are solvable, in addition to this, some special systems that can be transformed into these groups, although not belonging to one of the these to groups, have been introduced. Determination of the system's being solvable is directly related to the structure of the system's eigenvalue and also, in this study, on the basis of eigenvalues, a new solvable group has been identified.