Spirulina Platensis'in antioksidan üretiminin indüklenmesi ve karaciğer koruyucu etkisinin incelenmesi
Inducement of antioxidant production of Spirulina platensis and the investigation of its hepatoprotective effect
- Tez No: 301796
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET DEMİRÖRS SAYGIDEĞER, PROF. DR. SAİT POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Histoloji ve Embriyoloji, Biotechnology, Botany, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, oksidatif strese cevap olarak Spirulina platensis'de iki basamaklı kesikli kültürasyon yöntemiyle antioksidan aktiviteye sahip biyoaktif moleküllerin miktarını arttırmak ve bu yolla üretilen kültürün karaciğer koruyucu etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Işık şiddeti antioksidan üretiminde çevresel uyarıcı olarak kullanılmıştır. Düşük ışık şiddetinden yüksek ışık şiddetine ani değişimin, S. platensis'in fenolik bileşik üretimi, antioksidan aktivitesi, büyümesi ve biyokütle içeriği üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to increase the amount of bioactive molecules with antioxidant activity in Spirulina platensis as a response to oxidative stress by a two-step batch mode cultivation and evaluate the hepatoprotective effect of S. platensis cultures grown by this way. Light intensity was used as an environmental inducer in antioxidant production. The investigation of the effect of the sudden shift from low light to high light intensity on phenolic compound production, antioxidant activity, growth, and biomass composition of S. platensis was undertaken.