Yetenek yönetimi yaklaşımı
Talent management approach
- Tez No: 301850
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Globalleşen dünyanın sert rekabet koşulları günümüz iş yaşamında köklü bir değişime neden olmuştur. Değişim sürecine uyum sağlayabilmek doğrultusunda önden esen rüzgarı arkasına almak ve bunu sürdürülebilir üstünlüğe dönüştürmek isteyen şirketler yeniden bir yapılanma sürecine girmek zorunda kalmışlardır. Bu durum, ihtiyaç duyulan çalışan profilinin de değişmesine neden olmuştur. Daha yetenekli, öğrenmeye aç ve hırslı çalışanların önemi gün yüzüne çıkmıştır. İşletme başarısı için yeteneğin giderek öneminin artması yetenekli çalışanlara olan bağımlılığı da arttırmıştır. İhtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün oluşturulması ve yönetilmesi gereksinimi doğrultusunda yetenek yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır.Mevcut çalışma da öncelikle yetenek ve yetenek yönetimi kavramları derinlemesine anlatılmış ve sonrasında ise yeteneği yönetebilmek için bir yetenek yönetimi metodu ortaya çıkarılmıştır. Bulunan bu metod yetenek yönetimini adımlara indirgeyerek somutlaştırmıştır. Daha sonrada bir uygulama ile bu metod desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The World of Globalizing hard conditions of competition have caused today's business life a rooted change. The process of change adaptation line with, the wind blowing from the front get back and that companies want to convert the advantage of sustainable have had to enter a re-structuring process. This situation has caused in changes in the profile of employees needed. The more talented, hungry to learning and ambitious employees had to face the day the importance. gradually increasing importance of talent. for the business success also increased the dependence on talented workers. The creation of a qualified work force needed and in line with management requirements has emerged the concept of talent management .In the present study the first is explained in depth the concepts of talent management and talent and after for managing to the talent uncovered a talent management method. Found this method has embodied by reducing of steps in the management of talent. It then is supported with an application of this method.