Proje yönetim teknikleri ve uygulamalı incelenmesi
Project management technigues and applies analysis
  1. Tez No: 301851
  2. Yazar: ONUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hızla artan rekabet ortamı ve teknoloji günümüzde talep edilen ürün çeşitliliğini ve kalitesini arttırmış ve bir ürünün birden çok fonksiyona sahip olmasını sağlamıştır. Bu durum, firmalarda farklı disiplinlerden gelen insanların bir arada çalışmasını ve komplike sorunlarla baş edilmesini gerektirmiştir. Birde bu duruma, rekabet ortamından dolayı firmaların daha verimli bir şekilde fakat daha az insan kaynağıyla çalışma isteğinin eklenmesi ile organizasyonlardaki mevcut hiyerarşik yapı yanıt veremeyecek hale gelmiştir. Bu nedenle oluşan sorun firmalar tarafından proje olarak ele alınmış ve proje yönetim bilimi ile yönetilmiştir. Proje yönetiminin en büyük araçlarından biri proje yönetim teknikleridir. Bu teknikler vasıtasıyla projenin işleyişini kontrol altına almak ve yönetmek mümkündür. Tez çalışmasında, inşaat sektöründeki bir proje ele alınarak proje yönetim teknikleri ile nasıl yönetildiği gösterilmek istenmiştir.Söz konusu inşaat projesi proje yönetim teknikleri vasıtasıyla incelenerek zaman ve maliyet analizleri yapılmıştır. Analizlerin yapılması sırasında Microsoft Project programı kullanılmıştır. Proje yönetim teknikleri zaman esaslı tekniklerdir. Buradan elde edilen bilgiler sayesinde projenin kaynak ve maliyet analizlerini de yapmak mümkündür. Zaman analizlerinde kritik faaliyetleri belirleyerek, kritik yolu bulmak esastır. Kritik faaliyetler klasik olarak üç eşitliğin sağlanması ile belirlenir. Tezin içerisinde, bu üç eşitliği iki eşitliğe düşüren yeni bir metot önerilmiştir.Tüm bu analizlerin ve proje yönetim teknikleri dışında tipik bir inşaat projesi işleyişinin, projenin yönetim evrelerine yansıması incelenmiştir. Ayrıca, projenin başlangıç evresinde uygulanan proje seçim tekniği üzerinde durulmuştur. Bu şekilde, inşaat sektöründeki projelerin işleyişi ve kendisini diğer sektörlerdeki projelerden farklı kılan etmenler ile söz konusu inşaat projesini diğer inşaat projelerinden farklı kılan etmenler ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Growing competitive market and technological advancements have provided a more varied and qualified product range demand by the customer. This situation has brought an office environment, in which workers from different diciplines work together and employees need to cope with complicated problems. This situation has doubled problems since the companies wants more efficient work with less work force. Therefore, the current hierarchical structure cannot answer this desire. Thus, the problems have been handled as a project and solved with project management science. One of the most important notions of project management is the management tehcniques. It is possible to control and manage the ongoing project with these techniques. In this study, it has been shown that how a project has been handled and managed with project management technigues in construction sector.The mentioned construction project have been analysed via project management techniques and the time and cost analyses have been carried out. Microsoft Project Programme have been used during the analyses.It is possible to make resource and cost analyses of the project with the data obtained from time anaylsis. It is also important to determine the critical actions and find critical solution in time analysis. Critical actions have been determined by classically providing three equities. In this study, a new method that decreases this three eguities to two, has been proposed.Apart from all these analyses and project management techniques, the reflection of the project to management phases has been analysed. Moreover, an emphasis has been made on the Project choosing technique which is applied at the begginning of the Project. In this way, the elements that make construction projects different from other types of projects have been determined.