Gıda sektöründe dayanıklı ve bozulabilir ürünler için bütünleşik tedarik zinciri ağı tasarımı ve bir uygulama
An integrated supply chain network for durable and perishable products in food sector and an application
- Tez No: 301865
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde müşteri memnuniyetine gereken önemi vermek, hizmet veya mal üretimi için temin ve teslim süresini azaltmak, stok veya yok satma gibi maliyetlerini azaltmak ve verimliliği arttırmak isteyen işletmeler tedarik zinciri ve lojistik yönetiminde belirli stratejiler geliştirmelidirler. Mevcut tedarik zinciri yönetiminden gerekli ve yeterli verimi alabilmek için ilk aşamadan nihai kullanıcıya kadar olan tedarik zinciri ağının en uygun platformda tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada, gıda sektöründe süt ve süt ürünleri üreten bir işletmede bir tedarik zinciri ağı tasarlamak amacıyla tek ve çok amaçlı karma tamsayılı doğrusal programlama modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller, farklı durumlar altında çözülerek alternatif tasarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the firms, who wants to satisfy customer requirements, obtain minimum lead times to provide product or service, decrease costs like storage or backorder and gain the efficiency at their outputs, should develop certain strategies at supply chain and logistics management. In order to obtain required and enough efficiency from current supply chain management, supply chain network should be designed. In this thesses, a single- objective and multi- objective mixed integer programming models are developed for a company which produces milk and milk products. Alternative designs are obtained by solving the developed models under different scenarios.