Petek dolgulu levhalar ve farklı yapım teknikleri ile üretilmiş ?L? tipi mobilya köşe birleştirmelerinin moment taşıma kapasiteleri
Moment capacity of L-type furniture corner joints constructed with different joints techniques and honeycomb filled panels
- Tez No: 301866
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, farklı yapım teknikleri ve kağıt petek dolgulu levhalar ile üretilmiş kutu tipi mobilya köşe birleştirmelerin moment taşıma kapasiteleri araştırılmıştır. Deneylerde 38 mm kalınlığında kağıt petek dolgulu levhalar kullanılarak, ?L? tipi olarak üretilmiş kutu konstrüksiyonlu mobilya köşe birleştirmelerde kavela, minifiks, maksifiks, bisküvi ve özel bağlantı birleştirmeleri uygulanmıştır. Deneylerde ahşap esaslı levha olarak 4 ve 8 mm kalınlığında yonga levha (YL) ve orta yoğunlukta lif levha (MDF) kullanılmıştır. Tutkallı birleştirmelerde polivinilasetat (PVAc) tutkalı kullanılmıştır. Deney örnekleri, kullanım sırasında etkisinde kalabilecekleri kritik yükler göz önüne alınarak statik diyagonal basınç yükü altında test edilmiştir. Deney sonuçlarına göre, MDF ile üretilen bisküvi ve kavelalı deney örnekleri daha fazla moment taşımıştır. Diyagonal basınç deneyi sonuçlarına göre; kutu konstrüksiyonlu mobilya tasarımında ekonomik kriterler de dikkate alınarak malzeme tercihi, MDF ve yongalevha şeklinde yapılmalıdır. Tutkallı birleştirmelerde bisküvi, tukalsız demonte birleştirmelerde ise minifix birleştirme tercih edilmelidir. Konu ile ilgili malzeme ve birleştirmeler farklı varyasyonlar şeklinde denenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, moment capacity of case type furniture corner joints which are produced with different joint techniques and filled paper honeycomb panels with different thicknesses will be investigated. In the tests, among the types of paper honeycomb filled materials; 38 mm thickness, honeycomb panels will be utilized. L-type corner joints constructed with dowel, biscuit, minifix, maxifix and special connections. In the tests, among the types of wood based panel; MDF (Medium Density Fiberboard), particleboard with 4 and 8mm are used. In the joints polivinilasetat (PVAc) adhesieve was used as an adhesive. Specimens will be tested under static diagonal compression loads by be thinking the critic loads which can effect while usage. According to the experiment results, biscuit joints and dowel joints produced with MDF carries more loads. According to the test results, in the design of case furniture, considering economic criterion from the point of materials, material choice should be done as MDF and particleboard. Doweled and biscuit joints should be prefered as a joint material. Materials and joints on this subject can be tried in variational types.