Direnç elemanlı hidrostatik eksenel kaymalı yatakların optimum tasarımı
Optimization of compansated hydrostatic thrust bearings
- Tez No: 301864
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında: dairesel ve halka yuvalı hidrostatik eksenel kaymalı yatakların kapileri ve orifis destekli kombinasyonları için optimizasyonu yapılmıştır.Dairesel ve halka yuvalı hidrostatik eksenel kaymalı yatak tiplerinin, kapileri tüp ve orifis gibi direnç elemanlarıyla kombinasyonu için; basınç, debi, sürtünme gücü, pompa gücü gibi optimizasyonda kullanılacak olan eşitlikleri direnç elemanı cinsine bağlı olarak elde edilmiştir. Optimizasyon çalışmalarında kolaylık sağlamak ve bu değerlerin yatak yarıçap oranlarına bağlı değişimini tespit etmek amaçlı debi, basınç, sürtünme gücü ve pompa gücü katsayıları; yatak yarıçap değerlerine bağlı olarak boyutsuz olarak ifade edilmiştir.Optimizasyon çalışmasında amaç güç ifadesini minimize etmektir. Bu amaçla sürtünme gücü ve pompa gücünü minimize edecek film kalınlığı; optimizasyonda kullanılmak üzere elde edilen eşitliklerin, seçilen yardımcı program ile çözülmesi sonucu elde edilmektedir. Optimum film kalınlığı: minimum güç ve yatak katsayısı, minimum güç ve sıcaklık, minimum sıcaklık ve yatak katsayısı için yapılan optimizasyon çalışmalarına bağlı olarak elde edilmiş ve bulunan film kalınlığı değeri kullanılarak debi, cep basıncı, sürtünme gücü, pompa gücü ve sıcaklık farkı değerleri tekrar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study circular thrust bearings, annular thrust bearings and combination of this bearings with capillary and orifice compansation explored. Optimization of capillary and orifice controlled bearings are analyzed and at this optimization work multi criteria method is used. This study is a computer aided optimization work.First of all workouts about circular and annular thrust bearings which are studied before are considered. According to this studies, multi criteria method is chosen for being more realistic at optimization.Variously from the other studies which are made before capillary and orifice compansation with thrust bearings are examined and this type controlled thrust bearings are optimized. With this study the formulations of friction power, pump power, total power, volumetric flow rate, recess pressure and increase of temperature for capillary and orifice controlled circular and annular thrust bearings are derived.At optimization work matlab is used for getting results. At this programe bearing type and compansation element type are chosen by the user and some datas for bearing are entered manually. By using this datas, general calculations and optimization results are computed and displayed on the screen.