Bor karbür katkılı toz metal elektrotların elektro erozyon ile işleme performansının ve yüzey alaşımlama karakteristiklerinin incelenmesi
An investigation on machining performance and surface alloying characteristic of powder metallurgy electrodes with boron carbide addition
  1. Tez No: 301872
  2. Yazar: ASIM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN, PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada amaç toz metalurjisi yöntemi ile seramik malzemelerden elektro erozyon ile işleme (EEİ) teknolojisi için elektrot üretmek, bu elektrotlarla işleme yapmak ve elektrot içindeki malzemeleri iş parçası yüzeyine alaşımlayarak iş parçası yüzeyinin sertliğini ve aşınma direncini arttırmaktır. Çalışmada, elektrot yapımında yüksek ergime sıcaklığı, yüksek sertlik, düşük yoğunluk, kimyasal maddelere karşı üstün direnç gibi özellikleri olan bor karbür tozundan % 20 ve bakır tozundan % 80 ağırlıkta kullanılmıştır. Bu çalışma ile dünya rezervleri açısından en fazla ülkemizde bulunan borun farklı bir alanda da kullanım imkânı incelenecektir. İlk olarak bor karbür ? bakır karışımı ve saf bakır tozları kalıpta basılarak ham elektrot üretilmiştir. Daha sonra bu ham elektrotlar sinterlenmiştir. Ayrıca dolu silindirik bakır çubuktan elektrot yapılmıştır. Dört farklı işleme koşullarında bu elektrotlarla yapılan deneylerde elektrot aşınma hızları (EAH), iş parçası işleme hızları (İİH) ve bağıl aşınma (BA) değerleri karşılaştırılmıştır. İş parçası yüzeyine alaşımlanan malzemeleri görebilmek için XRF, SEM, EDS analizleri ve optik mikroskop incelemeleri yapılmıştır.İşlenen yüzeylerin pürüzlülük, sertlik ve aşınma karakteristikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to make electrode from ceramic materials by powder metallurgy method for electric discharge machining, using this electrode on Electrical Discharge Machining and to make alloying the electrode material into the work piece surface for increase hardness and abrasion resistance on work piece surface. In this experimental study, electrodes consist of 20% boron carbide which used because of their high melting temperature, high hardness, low density, high resistance against chemical agents and 80% copper powder. This study will lead to use boron carbide in another field which has wide application areas and world most reserves in our country in terms of quantity. First of all boron carbide ? copper and copper powder pressed in mold and green electrodes have produced. Then green electrodes had been sintered. Also cylindrical copper bar electrodes have produced. Experimental study made with those electrodes under four different process conditions and electrode wear rates (EWR), material removal rates (MRR) and relative electrode wear (REW) values have compared. XRF, SEM, EDS analysis and optic microscope research have performed for look into alloying material on work piece surface.Also machined surfaces roughness, hardness and wear characteristics have investigated.