Metil akrilat-maleik anhidrit kopolimerinin sentezi ve polipirol ile kompozitinin hazırlanması
Synthesis of methyl acrylate-maleic anhydride copolymer and preparation of composite with polypyrrole
  1. Tez No: 301871
  2. Yazar: GAYE SULTAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, susuz ortamda ve azot atmosferinde serbest radikal polimerizasyonla iletken Polipirol (PPy), Poli(metil akrilat-co-maleik anhidrit) [Poli(MAc-co-MA)] ve Poli(metil akrilat-co-maleik anhidrit)-PPy kompoziti sentezlendi. Polimerlerin eldesinde çözücü olarak etil alkol, kloroform, 1,4-dioksan; başlatıcı olarak AIBN ve FeCl3 kullanıldı. PPy, poli(MAc-co-MA) ve poli(MAc-co-MA)-PPy kompoziti 65 oC'de sentezlendi. FTIR, 1H NMR, 13C NMR spektrumlarıyla polimerlerin yapıları karakterize edildi. Polimerlerin termal özellikleri TGA, DTA ile incelendi. Polimerlerin yüzey analizleri SEM ile incelendi. Polimerlerin kristal yapıları XRD ile incelendi ve kristal oranları hesaplandı. FTIR, 1H NMR, 13C NMR spektrumları; elementel analiz, SEM ve XRD sonuçları; TGA, DTA ve eğrileri polimerlerin sentezlendiğini ve alternatif kopolimerin oluştuğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, conducting polypyyrole (PPy), poly(methyl acrylate-co-maleic anhydride) [(poly(MAc-co-MA)], and poly(methyl acrylate-co-maleic anhydride)-PPy composite were synthesized by free radical polymerization in nonaqueous medium under nitrogen atmosphere . Ethyl alcohol, chloroform, and 1,4-dioxane as solvent; AIBN and FeCl3 as initiated were used at polymer synthesis. (PPy), [(poly(MAc-co-MA)], and poly(methyl acrylate-co-maleic anhydride)-PPy composite were synthesized at 65 0C. Polymer structures were characterized by FTIR, 1H NMR, and 13C NMR spectra. Thermal properties of polymers were characterized by TGA and DTA. Surface analyses of polymers were clarified by SEM. The crystal structure of polymers were investigated by XRD and crystal ratio were calculated. FTIR, 1H NMR and 13C NMR spectra; the result of elemental analysis, SEM and XRD; TGA and DTA curves were proved that it was polymer and formation of alternating copolymer.