Merkezi parametrelerin doğru sıralanması olasılığının tespit edilmesi üzerine bir çalışma
A study on detection probability of correct selection of central parameters
  1. Tez No: 301873
  2. Yazar: FERHAT ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada yığınların merkezi parametrelerinin doğru sıralanması olasılığının tespit edilmesi için iki yaklaşım incelenmiştir. Kayıtsızlık alanı ve alt küme seçimi yaklaşımları olarak bilinen bu yöntemler ile yığın merkezi parametrelerinin doğru sıralanması tahmin edilmeye çalışılmıştır. Alt küme seçimi yaklaşımında tek aşamalı yöntem kullanılırken kayıtsızlık alanı yaklaşımında varyanslar bilinmiyorken iki aşamalı yöntem kullanılmıştır. Ayrıca her iki yöntemde de ağırlıklandırılmış örnek ortalamaları kullanılmış ve doğru sıralama olasılığının varyanslardan bağımsız olduğu gösterilmiştir. Yapılan uygulama çalışması ile farklı yığın sayıları için simülasyon yöntemi kullanılarak doğru sıralama olasılık değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study two procedures are described which use for detection probability of correct selection to central parameters of population. İndifferences zone and subset selection approaches which know for estimating to probability of correct selection to central parameters. Subset selection procedure which we used one stage procedure and indifferences zone which we used two stage procedure when the variances unknown. Also weighted sample means are used each procedure and we demonstrate the probability of correct selection of variances-free. The application to found probability of correct selection values with simulation method used for different numbers of population