Bazı sentetik pyrethroidlerin patates böceği ( Leptinotarsa decemlineata say ) ndeki toksisitesine sıcaklığın etkisi üzerinde araştırmalar
Investigations on the effect of temperature on toxicity of some synthetic pyrethroids on colorado potato beetle ( Leptinotarsa decemline ata say )
  1. Tez No: 34839
  2. Yazar: GÜL TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OKTAY GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SENTETİK PYRETHROIDLERİN PATATES BOCEGI (Leptinotarsa decemlineata SAY)'NDEKİ TOKSİSİTESİNE SICAKLI?IN ETKİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Gül TORUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman:Doç. Dr. M. Oktay GÜRKAN 1994, Sayfa:45 Jüri: Doç. Dr. M. Oktay GÜRKAN Prof. Dr. Seval TOROS Yard. Doç. Dr. Tülin EROL Bu çalışmada, Patates böceği (Leptinotarsa decemlineata Say) 'ne karşı üç sentetik pyrethroidin toksisitesi üzerine sıcaklığın etkileri araştırılmıştır. Alphacypermethrin, cypermethrin ve deltamethrin, 3. dönem larva ve 2-4 günlük erginlere topikal olarak uygulanmıştır. Bu pyrethroidlerin 18°C, 25°C ve 32°C deki toksisiteleri saptanmıştır. Sonuçlar, yüksek sıcaklıklarda patates böceğine karşı pyrethroidlerin toksisitesinin azaldığım göstermiştir. 18-32°C arasında ve 25-32°C arasında 3. dönem larva ve erginlerde üç aktif madde için büyük negatif sıcaklık katsayıları gözlenmiştir. 18-25°C arasında, 3. dönem larva ve erginlerde deltamethrin için yine büyük negatif sıcaklık katsayıları gözlenmiştir. Bu sıcaklık aralığında, alphacypennethrin ve cypermethrin için erginlerde negatif sıcaklık katsayıları saptanırken; larvalarda pozitif sıcaklık katsayıları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Böcekler, Leptinotarsa decemlineata, pyrethroidler, toksisite, sıcaklık katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE EFFECT OF TEMPERATURE ON TOXICITY OF SOME SYNTHETIC PYRETHROIDS ON COLORADO POTATO BEETLE (Leptinotarsa decemlineata SAY) Gül TORUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Oktay GURKAN - 1994, Page:45 Jury :Assoc. Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Prof. Dr. Seval TOROS Asst. Prof. Dr. Tülin EROL In this study, the effects of temperature on toxicity of three synthetic pyrethroids to Colorado potato beetle, Leptinotarsa decemlineata Say was evaluated. Alphacypermethrin, cypermethrin and deltametiirin were topically treated to third-instar larvae and 2-4 days old adults. The toxicity of these pyrethroids was determined at 18, 25 and 32°C. Results suggested that the activity of pyrethroids to Colorado potato beetle decreased at high temperatures. Between 18 and 32°C and between 25 and 32°C, large negative temperature coefficients were observed for three compounds on third-instar larvae and adults. Between 18 and 25°C, large negative temperature coefficients were again observed for deltamethrin on third-instar larvae and adults. At this temperature interval, negative temperature coefficients were determined for alphacypermethrin and cypermethrin on adults, whereas positive temperature coefficients were determined for these two pyrethroids on third-instar larvae. KEY WORDS : Insecta, Leptinotarsa decemlineata, pyrethroids, toxicity, temperature coefficient.