Erzincan koşullarında patates böceği (leptino tarsa decemlineata say.) Ergin ve larvalarının patates çeşitlerini tercihi ve bu çeşitlerdeki gelişmeleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 45459
  2. Yazar: CEMİL HANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEMİR ALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışma 1993 ve 1994 yıllarında Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yapılmıştır. Çalışmada patates böceği (Leptinotarsa decemlineata Say.)'nin patates çeşitleri arasında tercih yapıp yapmadığı araştırılmıştır. Çalışmalar doğa koşullarında ve laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Bu çalışmada ' Granola, impala, isola, Marfona, Pasinler-92, Caspar, Sultan ve Concorde patates çeşitleri kullanılmıştır. Söz konusu çeşitlerle doğa koşullarında yapılan tercih denemelerinde iki yılda da patates böceğinin erginlerinin en çok Granola çeşidini, en az ise Caspar çeşidini tercih ettiği saptanmıştır. Ancak doğa koşullarında kafes içerisindeki denemelerde, erginlerin çeşit tercihi ile ilgili olarak sonuçlarına bakarak net hükümlere varılamamıştır. Çünkü çeşit taç hacminin farklılığı net hükümlere varılmasına engel olmuştur. Doğa koşullarında patates böceğinin, farklı patates çeşitleri üzerinde beslenmesinin larva ve pupa sürelerine ve her bir larva dönemi için geçen sürelere net bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Laboratuvar koşullarında da her bir patates çeşidi üzerinde ayrı ayrı beslenen patates böceğinin bir dölü için ve her bir larva dönemi için geçen sürelere çeşitlerin etkilerinin olmadığı saptanmıştır. Laboratuvarda yapılan patates böceği larvalarının tercih denemesinde Concorde çeşidinin iki yılda da a grubunda yer olması bize bir tercih olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
tt SUMMARY This experiment was conducted in Erzincan Horticultural Research Institute in the years of 1993 and 1994. With the experiment, the degree of preference level of Colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata Say. ) among potato varietes, Granola, Impala, Isola, Marfona, Pasinler-92, Caspar, Sultan and Concorde were investigated. In both years, the adults were found to prefere c.v. Granola most and Caspar least among the varietes in open field conditions. In the experiments conducted in cages in field conditions, no certain results were determined in terms of variety preferences of adults. Because the great variability in vegetative volumes of the plants prevented us to reach results. In the field conditions, it was found no effects of the potato cultivars on the time spent for larval and pupal stages and each of four larval stages. There was no effects of the potato cultivars on the time spent for larval and pupal phases and eachof four larval stages in laboratory conditions too, as the case in field conditions. In both years, c.v. Concorde was found to be more preferable variety among others for larvas in laboratory conditions.