İzmir ili süs bitkileri yetiştiriciliğinde iyi tarım uygulamaları potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potantial of good agricultural practices in Izmir province for ornamental plants production
  1. Tez No: 301886
  2. Yazar: ENGİN ÖZERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZZAMBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışma iyi tarım uygulamaları İzmir ili süs bitkileri yetiştiriciliği potansiyelinin ve uygulanabilirliğinin belirlenmesi amacıyla 2010 -2011 yılları arasında yapılmıştır.Çalışmada ilk olarak Sınırlı Sorumlu Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi İzmir şubesinde, İzmir ili süs bitkileri sektöründe faaliyette bulunan üreticilerin katılımıyla, bu sektörün güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve tehditlerini belirlemek üzere SWOT analizi gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın ikinci aşamasında bu sektörde yer alan üreticiler arasından tesadüfen seçilen üreticilere anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü kademesinde ise iyi tarım uygulamaları Kritik Kontrol Noktası Uygunluk Kriterlerinin uygulanabilirliğinin güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve tehditlerinin belirlenmesi amacıyla bu konuda eğitim almış Ziraat Mühendisleri katılımıyla SWOT analizi gerçekleştirilmiştir.Yapılan değerlendirme sonrasında İzmir ili süs bitkileri sektörünün en kuvvetli yönünün iklim koşullarının elverişli oluşu, lojistik konumu; zayıf noktaları olarak da pazarlamada yaşanılan sorunlar, üretim planı olmayışı, teknik bilgi eksikliği, geleneksel sera kullanım faaliyetleri olduğu belirlenmiştir. Yeni pazar olanakları ve oluşturulabilecek devlet destekleri bir fırsat olarak değerlendirilmiş; iklimsel değişiklikler, hastalık ve zarlılarla mücadelenin zorlaşması, sulama suyu kalitesi düşüklüğü tehdit unsurlarından bazılarını teşkil etmiştir. Zayıf ve tehdit unsuru yaratan konularda iyileştirme çalışmalarının yapılması gerektiği belirlenmiştir. Yapılan anket çalışmaları sonrasında üreticilerin iyi tarım uygulamaları ve standartları hakkında bilgilerinin olmadığı, İzmir ilinde süs bitkileri sektöründe İTU yapan ve belgelendirilmiş üretici sayısının son derece düşük olduğu bulunmuştur. Kritik Kontrol Noktası Uygunluk Kriterleri uygulanabilirliği ve İTU'ya bakış açısından güçlü yönler: tarımsal ürünlerde ihracat olanaklarının artması, izlenebilirlik sistemleri ile gıda güvenirliliğin artması, doğal kaynakların korunması; zayıf yönler: üreticilerin iyi tarım uygulamaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları, dokümantasyon ve prosedür yoğunluğu; fırsatlar belgeli ürünün yurt içi ve yurt dışı pazarda talep yaratması, üreticiye yönelik desteklemeler, istihdamda artış; tehditler: iyi tarım belgeli ürünün, geleneksel üründen farklı olarak fiyatlandırılmaması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has been performed between the years 2010 and 2011 purposing the determination of the ornamental plant potential of the Province Izmir and applicability of Good Agricultural (Farming) Practices.In the study, first, by the participation of the producers active in the ornamental plant sector of the Province Izmir a SWOT analysis has been realized at the Izmir Branch of the (Limited Liability Flower Cultivation and Marketing Cooperative) ?Sınırlı Sorumlu Flora Cicekcilik Uretim ve Pazarlama Kooperatifi? purposing the determination of strong and weak sides, opportunities and threats of the sector.In the second stage of the study questionnaire studies were made with producers being selected randomly among producers in this sector. In the third stage of the study a SWOT analysis has been realized with the participation of agriculture engineers, being educated in this subject, purposing the determination of strong and weak sides of the applicability of Compliance Criteria of Critical Control Points of Good Agricultural (Farming) Practices and opportunities and threats.After the executed evaluation it has been determined that the climatic conditions and its logistic location are the strongest side of the ornamental plant sector of the Province of Izmir, and that the problems occurred in the marketing, lack of a production plan, technical knowledge deficiency, traditional greenhouse utilization activities are the weak sides. New market opportunities and creatable state supports are evaluated as opportunity; climatic changes, difficulties in protecting diseases and pests, irrigation and lowness of the water quality have created some of the threat factors; it has been determined that improvement studies have to be made regarding subjects, which are the weak and threat factors. After the performed questionnaire studies it was found out that the producers have no knowledge about Good Agricultural (Farming) Practices and standards; that the number of producers in ornamental plant sector of the Province Izmir making GAP and who are certified is quite low. In respect of applicability of Control Points Compliance Criteria and ITU perspective following were determined as strong sides: increase of opportunities for the export of agricultural products, increase of traceability systems and food safety, maintenance of natural sources; as weak sides following were determined: lack on side of the producers in possession of sufficient knowledge about Good Agricultural (farming) Practices, intensity of documentation and procedures; request created on the foreign and local market by documented products, producer directed supports, increase of employment were determined as opportunities; and the fact that products possessing GAP (Farming) certificates are not different priced compared to conventional products was determined as threats.