Hayvancılıkta bulanık mantık tabanlı karar destek sistemi
Fuzzy logic-based decision support system in livestock
- Tez No: 301887
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ATIL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen toplum yapısı ile birlikte gerçek hayatta yaşanılan sorunlar veolaylara bakış açıları da değişmektedir. Sorunlar karşısında insanlar, sahipoldukları sözel ve sayısal veriler ile çözüm üretmek amacıyla çeşitli yöntemlerkullanmaktadır. Kesinlik içeren matematiksel yöntemler sayısal verilerin analizindeyeterli olurken, belirsizlik durumlarında sözel verilerin modellenmesinde yetersizkalabilmektedirler. Klasik mantık teorisine göre daha esnek bir yapıya sahip olanbulanık mantık teorisi olayları nesnelere ?0? ve ?1? arasında atadığı doğrulukdereceleri ile açıklamaktadır. Bulanık mantık tabanlı oluşturulacak karar desteksistemleri insanlara karar almada daha gerçekçi ve daha tarafsız bir bakış açısısunmaktadır. Bulanık mantık teorisi tıp, mühendislik ve biyoloji vb alanlardaolduğu gibi hayvancılık alanında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.Bu çalışmada, bulanık mantık teorisi hakkında temel bilgilere yer verilmiş vebulanık sistem tasarımının aşamaları ayrıntılı olarak anlatılmıştır ayrıca çiğ sütörneklerinin kalite sınıflarına ayrılmasını amaçlayan bir karar destek sistemigeliştirilmiş ve sonuçlar uzman kararları ile karşılaştırılmıştır. Sisteminmodellenmesi Matlab (sürüm R2010b) programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problems that faced with in real life and perspective of the eventschange with developing structure of society. The people in the face of problemuse a variety of methods with their verbal and numerical data to find solution.Mathematical methods that including precision are sufficient in the analyses ofnumerical data while the modeling of verbal data may be insufficient in case ofuncertainty. The fuzzy logic theory that has more flexible structure than the theoryof classical logic, describe the events with degree of accuracy which is between?0? and ?1? appointed to object. Fuzzy logic?based decision support system offersto people a more realistic and objective perspective in decision making. Thetheory of fuzzy logic has been used successfully in the field of animal husbandryas well as medicine, engineering, biology areas etc.In this study, mentioned that basic information about fuzzy logic theory andthe fuzzy system design stages are explained in detail also a decision supportsystem is developed that aimed at the separation of quality classes of raw milksamples and the results are compared with the expert decision. Modeling of thesystem is carried out with Matlab (version R2010b).