Farklı tuz ve potasyumlu gübrelemenin lilium bitkisinin beslenme durumu ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of different salinity and potassium fertilization on nutrition status and some quality characteristics of lily
  1. Tez No: 301897
  2. Yazar: HANDE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma İzmir-Bozdağ bölgesi üretim alanında serada üretilen Lilium candidum süs bitkisinde, yetiştirilen ortama artan dozlarla uygulanan tuz (0- 50 g m-2- 100 gm-2- 200 gm-2) ve potasyumlu (0- 96 gK20m-2- 192 gK2Om-2) gübrelerin beslenme ve kimi kalite özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Deneme tesadüfü blokları desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur.Farklı oranlarda uygulanan tuz ve potasyum dozları ile lilium süs bitkisinde kimi fiziksel özellikleri ve beslenme durumu arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre; artan tuz seviyeleri ile bitki boyu, gonca sayısı, vazo ömrü, boğum sayısı, gibi kalite özellikleri yanında K, Ca, Mg, Na, Zn ve Mn besin elementleri içerikleri arasında istatistikî açıdan önemli negatif ilişkiler bulunmuştur. Buna karşılık, potasyum uygulamalarıyla istatistikî olarak pozitif yönde önemli ilişkiler belirlenmiştir. Tuz x Potasyum interaksiyonunun da önemli çıkması, artan potasyum uygulamalarında tuzun etkisinin değiştiğini göstermiş ve potasyum seviyesi arttıkça tuzun olumsuz etkisi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, produced in the green house production area in Izmir- Bozdag ornamental plant Lilium candidum, different rates of salt (0- 50 g/m2- 100 g/m2- 200 g/m2) and potassium (0- 96 gK20/m2- 192 gK2O/m2) fertilizers is applied to determined the nutritional status and quality parametres. This study was based on completely randomised design with 3 replications.Some quality parameters and nutritional status of the ornamental plant lilium related with salt and potassium fertilizing is determined. According to the results of the experiment, increasing levels of salt and plant height, number of buds, vase life, number of nodes, as well as quality characteristics, such as K, Ca, Mg, Na, Zn and Mn statistically significant negative relationship was found between the contents of nutrients. In contrast, a positive statistically significant relationship was determined with potassium applications. Salt x Potassium were statistically significant emergence, applications of increasing potassium salts showed the effect change and the higher the level of potassium salt decreased.