Farklı iri etli domates genotiplerinin depolama sürelerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Studies on identifying storage periods of different beefsteak tomato genotypes
  1. Tez No: 301898
  2. Yazar: AŞKIN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFTAL DÜZYAMAN, DOÇ. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İri etli domatesler uzun yıllardır tüketiciler tarafından görünümü ve bilhassa lezzetinden dolayı beğenilerek tüketilmektedir. Bu tiplerde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri kısa olan depolama ömrü olmaktadır. Çalışmada sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki üretim döneminde serada yetiştirilmiş olan farklı genotiplere ait beef tipi domates meyveleri Şubat-Mart ve Haziran-Temmuz aylarında 5°C sıcaklıkta %85-90 oransal nem koşullarında 15 gün süreyle depolanmıştır. Depolama öncesi ve 15 günlük depoma süresince 5'er günlük aralıklarla depodan çıkarılan meyve örneklerinde meyve sertliği, rengi, kuru madde, suda çözünebilir kuru madde (SKM), titre edilebilir asit (TA) miktarı, pH değeri, C vitamini, toplam fenol miktarı ve antioksidan aktivitesi değişimleri belirlenmiştir. Her iki üretim döneminde de bazı genotiplerin bu kalite parametreleri bakımından üstün özelliklere sahip oldukları, hibrit çeşitlerinden daha yüksek değerler verdiği görülmüştür. Bu domates genotiplerin depolanabilirlik özelliklerinin ortaya konması, ileride yeni çeşitlerin ıslahında önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Beef cultivars have been consumed admiringly by consumers for many years. The biggest problem in these cultivars seems to be having short storage period. In this study, the different genotypes of beef tomatoes grown in two different production seasons in greenhouses which were autumn and spring were stored at 5°C and 85-90% relative humidity for 15 days in February-March and June-July months. The quality analys have been done on tomatoes before storage and during the 15 days at an interval of 5 days. Fruit color, firmness, titrable acidity, pH, soluble solids, vitamin C, phenolic compound and antioxidant activity analyses were carried out. It showed that some genotypes have superior attributes based on these quality parameters, also showed higher values than hybrid varieties. To determine the storage ability characteristics of these genotypes of tomatoes is thought to be important in the future breeding of new varieties.