Hibrit kompozit kardan şaftı tasarım ve üretimi
Design and production of hybrid composite shaft
- Tez No: 301906
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kardan şaftı araçlarda motordan şanzımana aktarılan gücün diferansiyele veya son tahrik ünitesine düzgün ve sürekli bir şekilde iletimini sağlayan bir aktarma organıdır.Teknolojinin ve üretim teknikliklerinin gelişmesi ile bilim adamları ve mühendisler geleneksel malzemelerin sınırlı özelliklerinden dolayı yeni arayışlara girmişlerdir. Kompozit malzemeler bu soruna karşılık en sık tercih edilen çözümlerden birisidir. Hibrit (kompozit ? alüminyum) kardan şaftının kütle atalet momenti çelik kardan şaftına göre büyük oranda azalmış, böylelikle kardan şaftın çalışma frekansından uzaklaşmayı sağlayacak şekilde doğal frekansında büyük artış olmuştur. Kompozit kardan şaftı çelik kardan şaftı ile aynı statik burulma mukavemetine ulaşmış ve böylelikle moment iletim verimi artırılmıştır.Bu çalışmada kompozit ve hibrit (kompozit ? alüminyum) kardan şaftları, hafif ticari araçlardaki maksimum aktarma momenti ve dönme hızı değerlerine göre tasarlanmış ve elyaf sarma yöntemiyle üretilmiştir. Elyaf sarma yönteminde, hedeflenen işletme koşullarına ulaşabilmek için en uygun sarım açısı ve sarım sayısı seçilmiştir. Üretilen şaftlar statik burulma makinasında test edilerek elastik ve plastik burulma açıları elde edilmiştir. Abaqus programında sonlu elemanlar analizleri ve kritik hız analizleri yapılmış, elde edilen sonuçlarla uygulamanın doğruluğu denetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic function of a driveshaft is to transmit power from one point to another in a smooth and continous action. In automobiles, trucks, and construction equipments, the drivetrain is designed to transmit torque through an angle from the transmission to the axle.Rapid technological advances in engineering brought the scientists and engineers to a point, where they became limited by the capabilities of traditional materials. Composite materials one of the most favored solutions for this problem. Composite driveshafts reduce the amount of rotating mass in the drivetrain with increasing natural bending frequency. Hybrid composite driveshafts reache more static torsional capability compared to steel driveshaft, and increase the efficiency to transmitting the torque.In this study, composite and hybrid (composite ? aluminum) driveshafts were designed according to maximum transmitting torque and maximum working speeds. Composite and hybrid shafts were manufactured with filament winding process. Filament winding number and angles were designed according to maximum load conditions. Composite and hybrid shafts were tested at statical torsion machine. Finite element analysis and critical speed analysis were performed within Abaqus and results of composite and hybrid shafts compared. Results of analyse were verified the test results.