Rekombinant suşlar kullanılarak selülozik etanol üretimi
Cellulosic ethanol production by recombinant strains
  1. Tez No: 301907
  2. Yazar: ESRA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET VARDAR SUKAN, PROF. DR. MELTEM CONK DALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Son yüzyılda ortaya çıkan endüstrileşmenin bir sonucu olarak, bugün dünyada ve ülkemizde tamamıyla enerjiye dayalı bir yaşam şekli benimsenmiş bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, lignoselülozik atıklar kullanarak düşük maliyetli ve yüksek verimli etanol üretim konfigürasyonu tanımlanması amaçlanmıştır. Böylece biyoetanol üretiminde insanların birincil yaşam ihtiyacı olan gıda ve yem kaynaklı zirai ürünlerin kullanımı engellenmiş olacaktır.Bu kapsamda, rekombinant suşlar ile glikoz ve selüloz sentetik ortamları, ayrıca kavuz, meşe talaşı, buğday samanı, ayçiçeği sapı ve pamuk sapı gibi lignoselülozik atıklar substrat olarak kullanılarak yüksek verimli üretim koşullarını belirlemek için biyoetanol üretim denemeleri gerçekleştirilmiştir. Biyoetanol eldesi için ise pervaporasyon işlemi uygulanmıştır.Bu tezde, biyokütle, etanol, toplam şeker ve indirgen şeker, yan ürünler ve uçucu yağ asitleri miktarları üretim kinetikleri olarak, permeat akışı ve etanolün yoğuşma yüzdesi ise pervaporasyon kinetiği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lifestyle entirely focused the energy have been adopted in the last century as a result of the industrialization in the world. The coal and oil known as fossil fuel have generally become a basic energy source. The aim of this thesis is to determine the configuration of cost effective and high yield bioethanol production using lignocellulosic raw materials. Therefore, the consumption of agricultural food and feed crops being vital for human survival will be prevented for the bioethanol production.The experiments on bioethanol production were achieved using glucose, cellulose synthetic media and lignocellulosic raw materials include rice hulls, oak chips, wheat straw, sunflower stalks and cotton stalks as a substrate by recombinant strains in order to determine high yield production conditions. Also, the recovery of bioethanol was performed using the pervaporation process.The amounts of biomass, ethanol, total and reducing sugars, by-products and volatile fatty acids as production kinetics, also permeat flux and degree of ethanol recovery as pervaporation kinetics were determined in this thesis.