Farklı kompozit rezin korların epoksi rezin ve metakrilat matriks yapısındaki cam fiber postlara bağlanmasında silanın etkisinin incelenmesi
The evaluation of the bond strength between resin cores and glass fiber posts with different matrices, and the effect of silanization
  1. Tez No: 625679
  2. Yazar: İLKNUR USTA KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DİNÇKAL YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Farklı Kompozit Rezin Korların Epoksi Rezin ve Metakrilat Matriks Yapısındaki Cam Fiber Postlara Bağlanmasında Silanın Etkisinin İncelenmesi Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı farklı matriks yapılarına sahip cam fiber postların silan bağlayıcı ajan uygulanmadan ya da uygulandıktan sonra kompozit rezin korlar ile bağlanma dayanımının itme testi ile değerlendirilmesidir. Materyal Metot: : Çalışmamızda 40 adet metakrilat matrikse sahip Rebilda Post, 40 adet epoksi rezin matrikse sahip Er Dentin Post olmak üzere 80 adet cam fiber post kullanıldı. Postların yarısına silan (Monobond N) uygulanmadan, yarısına uygulandıktan sonra, kuronalde paralel olan kısımlarında, 4 farklı kompozit rezin ile (3 çeşit kor yapımı için üretilmiş kompozit rezin kor materyali; Grandio Core, Rebilda Core, Build-It FR ve 1 çeşit geleneksel hibrit kompozit olan Filtek Z250) korlar hazırlandı. Tek bir post-kordan 2 mm kalınlığında 3'er kesit alınarak (n=15) universal test cihazı ile itme testi uygulandı. İtme testi sonrası post ve korların yüzey morfolojisi geçirimli elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz 3 faktörlü varyans analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Evaluation of the Bond Strength between Resin Cores and Glass Fiber Posts with Different Matrices, and the Effect of Silanization Aim: The evaluation of the bond strength between resin cores and glass fiber posts with different matrices, and the effect of silanization Material and Method: 40 Rebilda Posts with methacrylate matrices and 40 Er Dentin Posts with epoxy resin matrices were used in this study. In half of the posts, silanization was performed with Monobond N. Three core materials specifically developed for core build-up (Grandio Core, Rebilda Core, Build-It FR) and one hybrid composite (Filtek Z250) were applied to parallel portions of the posts. Three disks of 2 mm thickness were sliced off from each post-core sample for a push-out test. Surface morphology of the posts and cores was characterized after push-out test using a scanning electron microscope (SEM). Data were analyzed by univariate analysis of variance.