Öğretmen adaylarının sosyal ağ sitelerini kullanım durumları ve internet bağımlılığı düzeyleri
Teacher candidates' usage of social network sites and internet addiction levels
  1. Tez No: 301920
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL DENİZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının sosyal ağ siteleri kullanım durumları ile internet bağımlılığı ilişkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın örneklemini 2010-2011 bahar yarıyılında Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 300 öğretmen adayı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 372 öğretmen adayı oluşturmuştur. Çalışmada, sosyal ağ sitelerinin kullanımıyla ilgili veriler“Sosyal Ağ Siteleri Kullanım Anketi”ile elde edilmiş, internet bağımlılığı ise“İnternet Bağımlılık Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde frekans dağılımları, t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre; öğretmen adaylarının günlük internet kullanım süresi, sosyal ağ sitelerine üye olma durumu, sosyal ağ sitelerine üye oldukları süre, sosyal ağ sitelerini ziyaret sıklığı, sosyal ağ siteleri günlük kullanım süresi, sosyal ağ sitelerinde üye oldukları grup/topluluk sayısı ve sosyal ağ sitelerindeki arkadaş sayıları ile internet bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Analysis of the relationship between social networking sites usage by teacher candidates and their internet addiction with respect to various parameters is the aim of this study.A sample of 672 teacher candidates studying at Ege University Faculty of Education (300 teacher candidates) and Dokuz Eylül University Faculty of Education (372 teacher candidates) in spring 2011 constitutes the basis for the analysis. The data on social networking sites usage were provided with“Social Networking Sites Usage Survey”and internet addiction was assessed with“Internet Addiction Scale”. Frequency distribution, t-test and one-way ANOVA were used for statistical analysis.According to the results of the study; there is a significant relationship between teacher candidates? internet addiction and their daily internet usage duration, membership to social networking sites, length of social networking sites membership, frequency of login to social networking sites, daily time spent at social networking sites, number of groups/communities joined at social networking sites, and number of friends connected at social networking sites