Web tabanlı nesne ambarının tasarımı ve öğretimde kullanılması
Design of web-based object repository and usage in education
- Tez No: 301921
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, web tabanlı nesne ambarını tasarlamak ve tasarlanan nesne ambarının eğitimde kullanılması sonucu öğrenci başarısına etkisini incelemek ve öğrencilerin nesne ambarının kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemeye çalışmaktır. Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası müfredatına uygun olarak içerik geliştirilmiş ve öğrenme nesnelerini geliştirmek için senaryolar yazılmıştır. Senaryolar doğrultusunda PDF, çoklu ortam içeren PDF ve simülasyon olmak üzere 240 öğrenme nesnesi geliştirilmiş, SCORM uyumlu paketlenmiş ve EGETEK nesne ambarına yüklenmiştir.Araştırma 2010 ? 2011 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Ege Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü birinci sınıfta okuyan 64 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öntest-sontest kontrol gruplu modelin kullanıldığı çalışmada, kontrol ve deney grubuna öğrenciler yansız olarak atanmış ve deney grubunda yer alan öğrencilerle yapılan görüşmelerle çalışmanın nitel verileri elde edilmiştir.Öntest ve sontestte kullanılmak üzere ECDL kullanım talimatlarına göre beş adet uygulama sınavı geliştirilmiştir. Uygulama sınavından elde edilen nicel veriler uygun istatistiki yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda web tabanlı nesne ambarını kullanan deney grubu öğrencilerinin ortalama puanları ile geleneksel öğretimin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin ortalama puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research aims to design a web-based object repository and examine the effect on the learner success by the result of the designed object repository usage and try to designate the learner?s opinion related to object repository. A content that is suited to European Computer Driving License curriculum was built up and scenarios were written in order to improve learning objects. According to the scenarios; 240 learning object were developed including PDF, multimedia contained PDF and simulation, packed as SCORM adapted and loaded to object repository.This research was implemented with 64 learners who are at the first grade at EGE University Computer and Instructional Technologies education department in 2010-2011 academic year spring mid-term. Within the study in which pretest-posttest controlled group models were used, learners were assigned impartially to control and experiment groups and by the negotiations with learners who took part in experiment group, the qualitative data of the study were acquired.According to the ECDL usage instructions, five application tests were developed in order to be used in pretest and posttest. The quantitative data that were acquired from application tests were analyzed through appropriate statistical methods. In the consequence of the data analysis, there was no significant difference between the average points of the experiment group learners who used web-based object repository and controlled group learners who got traditional education (p>0.05).