Bazı uçucu yağlarla kollajen içerikli antimikrobiyal krem üretilebilirliği üzerine araştırmalar
Investigation on antimicrobial cream production with some essential oils containing collagen
- Tez No: 301932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER EKE BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; deri sanayinin değerli proteinlerinden olan kollajen hidrolizatı yağ/su emülsiyon tekniği kullanılarak kozmetik amaçlı üretilen çeşitli emülsiyon formülasyonları içerisinde kullanılmıştır. Kozmetik amaçlı hazırlanan ürünlerin nemlendirici özelliklerinin iyileştirilmesi için gliserin ve izopropil miristat formülasyonlara ilave edilmiştir. Formülasyonların mikroorganizma faaliyetine karşı dayanıklılığının sağlanması amacıyla çeşitli uçucu yağlar üretimde kullanılmış ve formülasyonlar üzerine etkileri incelenmiştir. Origanum onites, Thymus vulgaris, Mentha piperita, Citrus lemon ve Eucolyptus globus uçucu yağları öncelikle %100 konsantrasyonlarda, sonra formülasyonda kullanılacak olan emülgatör ile %0,5, %1 ve %2 oranlarında emülsiye edilerek antimikrobiyal etkisi incelenmiş, daha sonra %0,5, %1 ve %2 konsantrasyonlarda formülasyona ilave edilerek hazırlanan kremlerin kozmetik ürünlerde bulunmaması gereken mikroorganizmalara karşı inhibitör etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla üretilen formülasyonlar disk difüzyon yöntemi esas alınarak mikrobiyal testlere tabi tutulmuştur. Bununla birlikte emülsiyonlar viskozite ve tanecik boyutu testlerine de tabi tutulmuş, ayrıca organoleptik açıdan da incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda Origanum onites ve Thymus vulgaris içerikli formülasyonların en yüksek antimikrobiyal etkiyi verdiği tespit edilmiştir. En yüksek viskoziteye sahip formülasyonun uçucu yağ içermeyen formülasyon olduğu tespit edilirken, en yüksek partikul boyut dağılımına sahip formülasyon da %2 Thymus vulgaris uçucu yağı içeren formülasyon olduğu belirlenmiştir. Elde edilen tüm formülasyonların pH'ları cilt tarafından tamponlanacak düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; Collagen hydrolysate which is precious proteins of leather industry was used for the production of cosmetic products by using O/W systems. To improve the mousturizing properties of prepared products for cosmetic purpose glycerin and isopropyl myristate were added into formulations. Some essential oils were used in the formulations in order to provide microbial resistance against microorganisms. Antimicrobial effect of Origanum onites, Thymus vulgaris, Mentha piperita, Citrus lemon and Eucolyptus globus essential oils were examined firstly at 100% concentration and with emulsifying the emulsifier used in the formulation with 0.5%, 1% and 2% rates, after that inhibitory effects of creams which are prepared by adding to the formulation at 0.5%, 1% and 2% concentrations, were investigated against microorganisms that should not be included in cosmetic products. For this purpose, the formulations produced have been analysed with disc diffusion method for microbial tests. On the other hand, viscosity and particle size analysis have been done for the emulsions and the emulsions have been also examined organoleptically. As a result, the formulations containing Origanum onites and Thymus vulgaris have the best antimicrobial effect have been determined. It was determined that the formulation having the highest viscosity value is the formulation not to contain essential oil, on the other hand, the formulation having the highest particle size dispersion is the formulation containing Thymus vulgaris essential oil of 2% was determined. pH values of the all formulations produced are proper for the skin comfort.