Sumak ekstraktı tozu eldesi
Sumac extract powder production
  1. Tez No: 301931
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. NUR DİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, sumak meyvesinden elde edilen sumak ekstraktlarının püskürtmeli kurutucuda kurutulması sırasında işlem parametrelerinin (besleme °Briks derecesi, hava giriş ve çıkış sıcaklığı) toz ürünün özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir.Sumak ekstraktı, öğütülmüş sumak meyvesinden belirlenen oranda (1:4 kg/kg) ve sürede (2 saat) saf su ile ekstraksiyonu sonucunda elde edilmiştir. Kurutma öncesi hazırlanan ekstraktlara besleme °Briksini istenilen değerlere (5, 10, 15, 20 ve 25 °Bx) ulaştırmak üzere maltodekstrin eklenmiş ve püskürtmeli kurutucuda belirlenen giriş ve çıkış sıcaklıklarında (160/80°C, 180/90°C ve 200/100°C) kurutma işlemi gerçekleştirilerek sumak ekstraktı tozu elde edilmiştir.Kurutma koşullarının toz ürünün; nem, kül, %10'luk HCL' de çözünmeyen kül, su aktivitesi, renk, çözünürlük, ıslanabilirlik, yığın yoğunluğu, pH ve % radikal süpürme aktivitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca toz ürün üretimi için püskürtmeli kurutma işleminde harcanan enerji sarfiyatı değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, the effect of spray drying parameters (feed soluble solid concentration, inlet and outlet air temperature) on the product properties of spray dried sumac extract which was obtained from the extraction of sumac berries were evaluated.The sumac extract was obtained from ground sumac berries which were extracted with pure water at a specific ratio (1:4 w/w) and time (2 hours). Before the drying operation, maltodextrin was added to the prepared extract to reach desired total soluble solid content of solutions (5, 10, 15, 20 and 25 °Bx) and the sumac extract powders were obtained by a drying operation which was performed in spray dryer at determined inlet and outlet air temperature (160/80°C, 180/90°C and 200/100°C).The effect of drying conditions and total soluble solid content of solutions on the moisture content, ash, insoluble ash in %10 HCL, water activity, color, solubility, wettability, bulk density, pH and % radical scavenging activity of powder products were investigated. In addition the amount of energy consumption was measured for the process of spray drying applied to obtain powder products.