Enerji etkin tasarımın gayrimenkul değerleme açısından incelenmesi
A research on real estate appraisal considering energy efficient design
  1. Tez No: 301933
  2. Yazar: BERK ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÖKSAL ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Mevcut gayrimenkul değerleme yaklaşımları, gayrimenkullerin enerji etkin tasarım kriterlerini dikkate almakta yetersiz kalmaktadır. Buna karşın önemi her geçen gün artan enerji tüketimi ve tasarrufunun, gelecekte gayrimenkullerin alım ve satımında önemli bir seçim kriteri haline geleceği öngörülmektedir.Tez kapsamında ilkin, gayrimenkul değerleme yaklaşımları ve değerleme sürecinin yanı sıra enerji verimliliği ve yeşil/enerji etkin binalar hakkında bilgi ak-tarılmıştır. Ardından, önemi son dönemlerde anlaşılmış ve sektörel etkinlikleri henüz istenen düzeye ulaşamamış gayrimenkul değerleme bağlamında, enerji etkin tasarım kriterlerinin etkisine yönelik kısıtlamalar, girişimler ve çalışmalardan saptamalarda bulunulmuştur. Bu doğrultuda mevcut gayrimenkul değerleme yaklaşımları ve gayrimenkul piyasaları, sürdürülebilirlik açısından incelenmiş ve enerji etkin tasarım bakış açısı ile çözüm önerileri sunulmuştur. Bu bilgiler ışığında İzmir'de örnek bir konut için ?yeşil değerleme? yapılarak, enerji maliyetinin gayrimenkul değerine olan etkisi belirlenmiştir.Sonuç olarak, sürdürülebilirlik odaklı piyasalarda enerji etkin tasarımın gayrimenkul değerinde etkili olduğu nicel verilerle görülmüştür. Ayrıca enerji tüketiminin gayrimenkul değerlemede dikkate alınması, çevresel sorunların azaltılmasının yanı sıra ekonomik kazanca da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Existing real estate appraisal approaches are insufficient by consideration of energy efficient criteria of real estates. On the other hand, it is envisaged that the energy consumption and saving, which is coming into prominence every other day, will become an important selection criterion by buying and selling real estate in the future.Within the scope of the thesis firstly, information about energy efficiency and green/energy efficient buildings is given along with real estate appraisal approaches and appraisal process. Next, in the context of real estate appraisal, which its importance of recently understood and sectoral activities haven?t reached the desired level yet; detections from restrictions, initiatives and studies regarding impact of energy efficient design criteria are made. Accordingly, existing real estate appraisal approaches and real estate markets are researched in terms of sustainability and solution proposals from an energy efficient design viewpoint are represented. In view of these information, impact of the energy cost on real estate value is determined through performing ?green appraisal? for a sample residential in Izmir.As a result, for energy efficient design to be effective in the real estate value in sustainability oriented markets, was demonstrated with quantitative data. Also, considering energy consumption in real estate appraisal will contribute to economic gain, in addition to decreasing environmental problems.