Toprakta ve buzdolabında olgunlaştırılan Sivas küp peynirinin niteliklerinin kıyaslanması
Comparison of the characteristics of Sivas küp (jar) cheese ripened under soil and refrigerated conditions
  1. Tez No: 301939
  2. Yazar: DİLŞAT BULUT ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, geleneksel yöntemle üretilen Sivas Küp peyniri örnekleri, toprağa gömülerek ve buzdolabı koşullarında olgunlaştırılmıştır. Olgunlaşma yönteminin ve olgunlaşma süresinin peynirin özellikleri üzerine etkilerini saptamak için olgunlaşmanın 1., 15., 30., 60. ve 90. günlerinde peynir örneklerinde kimyasal, mikrobiyolojik analizler yapılmış ve ayrıca duyusal değerlendirme gerçekleştirilmiştir.Toprakta olgunlaşan peynirlerin kurumadde, yağ, serbest yağ asitliği, pH, suda çözünür azot, %12 trikloroasetikasitte çözünür azot, %5 fosfotungstik asitte çözünür azot, maya/küf değerleri buzdolabında olgunlaştırılanlara nazaran daha yüksek bulunmuştur. Buna karşın, asitlik değerleri açısından önemli bir fark saptanmamıştır. Olgunlaşma süresince tuz değerlerinde düşüş belirlenmiştir.Olgunlaşma süresi ilerledikçe peynirlerin olgunlaşma düzeyleri artmış ve duyusal açıdan da daha çok beğenilmiştir. Bu beğeni, olgunlaşma düzeyleri daha yüksek seyreden toprağa gömülerek olgunlaştırılan örneklerde daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Sivas Küp cheese samples produced using traditional method were ripened being buried in the soil and under refrigerated conditions. The chemical, microbiological analysis and sensory evaluation were carried out on the 1st, 15th, 30th, 60th and 90th days of the ripening period in order to determine the effects of the ripening conditions and process on the cheese characteristics.The values of the dry matter, fat, free fatty acid, pH, water soluble nitrogen, 12% trichloroacetic acid soluble nitrogen, 5% phosphotungstic acid soluble nitrogen, yeast and mold were found higher in the cheese ripened under soil than those of the cheese ripened under refrigerated conditions. However, there was not a significant difference between the acidity values of cheeses. A decrease was found in salt values of cheeses during ripeningThe ripening levels of the cheeses and sensory scores of cheeses increased during ripening period. The cheeses ripened under soil were preferred more compared to the cheeses ripened under refrigerated conditions.