P235GH ve P265GH kazan saclarının E71T-1MH4 metal özlü tel elektrodla kaynağında kaynak parametrelerinin birleştirmenin dayanım ve mikroyapı özelliklerine etkisi
The effect of welding parameters on the microstructural properties and durability in the flux cored arc welding of P235GH and P265GH types of pressure vessel steels
  1. Tez No: 301940
  2. Yazar: DENİZ ÜNSÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Örtülü elektrod ve tozaltı kaynak yöntemlerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldıran ve gazaltı kaynak yönteminin üstünlükleriyle birleştiren özlü tel elektrodla gazaltı kaynak yöntemi günümüz makina imalat endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada 10 mm kalınlığında P235GH ve P265GH basınçlı kap çeliği sac levhalara 600 X-kaynak ağzı açılmış ve PA kaynak pozisyonunda, CO2 ve karışım koruyucu gaz ortamında, E 71 T-1MH4 metal özlü tel elektrodla, pasolar arası sıcaklık sabit tutularak, alın kaynağı yapılmıştır.Kaynaklı birleştirilen parçaların dayanım ve mikroskobik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla sertlik, çekme, kırma enerjisi (çentik darbe) dayanımlarıyla beraber radyografik muayeneleri ve son olarak ta mikroskobik incelemeleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda farklı kaynak parametrelerinde elde edilen çekme dayanımları ve kırma enerjisi değerlerinin de farklı olduğu saptanmıştır. Sertlik değerlerinin IIW tarafından belirtilen sınırların altında olduğu belirlenmiştir. Radyografik muayene sonucunda ; karışım gazı ile yapılan kaynaklı birleştirmelerde kaynak bölgesinde porozite (gözeneklilik) oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flux cored arc welding technique that removes the negative effects of coated electrode and submerged arc welding techniques and has the superior properties of the gas metal arc welding technique regularly.In this study, P235GH and P265GH steel plates with 10 mm thickness have been welded 600 X and butt welded on PA welding position, in a CO2 and mix gas protective environment, with E 71 T-1MH4 metal based flux cored arc welding electrode, and heat input kept stable.Hardness, tensile test, impact energy strength (Charpy impact test) and radiographic and microscopic investigations were carried out in order to define the strength and microscopic properties of the welded specimens. As a result of these investigations, tensile strength and impact energy values have been obtained for different welding parameters. Hardness values were between limits set by IIW. The results of radiographic tests, the porosities were observed for specimens welded on PA welding positions with mix gas. As a result of fast cooling Widmanstaetten microstructure were observed in weld metal. This interior structure regions made weld metal to be hard and brittle