Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikalarının ihracat üzerinde etkileri
The impacts of exchange rate systems on export in Turkey
  1. Tez No: 301943
  2. Yazar: BURAK KAAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN SEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Döviz kurları ülke ekonomisinin dış dünya ile bağlantısını kuran en önemli araçlardan biridir. Döviz kurlarının en önemli etki alanlarından biri ise dış ticaret dolayısıyla da ihracattır. Bu çalışma ihracat ve döviz kuru politikalarının birbirleriyle olan ilişkisini teorik ve ampirik açıdan incelemektedir. Bu amaçla, 1982:1-2006:4 arası dönem için üçer aylık veri kullanılarak Johansen eşbütünleşme analizi yapılmıştır. Eşbütünleşme analizi sonucuna göre, ihracat, reel efektif döviz kuru ve ihracat birim değer endeksi arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Bundan sonra, hata düzeltme modeli analizi ile etki-tepki analizi de uygulanmıştır. Hata düzeltme modeline göre, toplam ihracat serisinin 3.3 dönem sonra dengeye geleceği bulunmuştur. Son olarak, etki-tepki analizi ile şokların değişkenler üzerindeki etkileri grafikler yardımıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rates with the world outside of the country's economy is one of the most important tools to the link. One of the most important is the domain of exchange rates, foreign trade, the export is also. This study of exports and exchange rate policy in its relations with each other in terms of theoretical and empirical review. For this purpose, 1982:1-2006:4 quarterly data for the period between the analysis were made by using the Johansen Co-integration. According to Co-integration analysis results; between export, export unit value index and reel effective exchange rate the long ?term relationship was found. Thereafter, error correction model analysis and impulse-response analysis are also made. According to ECM, after 3.3 era, series of total exports, has come to equilibrium. Finally, the impulse-response analysis of effects of shock on the variables are described with the help of graphics.