Beylerhan ve Eskisaray köylerinin gelişmişlik bakımından karşılaştırılması
The comparison of Beylerhan and Eskisaray villagesin terms of devolopment
  1. Tez No: 301982
  2. Yazar: ŞAHİN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Uşak Merkez Beylerhan ve Eskisaray Köylerinin gelişmişlik açısından ele alınıp, köylerin coğrafi konumu, tarihçesi, iklimi, toprağı, bitki örtüsü, hidrografyası, nüfusu, yerleşmesi, eğitimi vb. başlıklar çalışılmıştır.Bu başlıkların bilgilerine ulaşabilmek için, belge taraması, anket ve gözlem gibi çeşitli yöntemler kullanılmış ve bu bilgilere ulaşılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda köyler coğrafi açıdan karşılaştırılıp farklılıkları, benzer yönleri tespit edilmiş ve bu farklılıkların nedenleri, sonuçları ortaya konmuştur.Sonuçlara bakıldığında köylerin coğrafi açıdan sabit kalmadığını dönem dönem nüfusta, tarımda, eğitimde, ekonomide yani beşeri özelliklerin değiştiğini; fakat fiziki özelliklerin sabit kaldığını görmekteyiz.Son olarak bu çalışmamızın kırsal yerleşmelerdeki değişimlerin, farklılıkların neler olduğunu ilerideki çalışmalara kaynak teşkil etmesini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
İn this study, Uşak?s Beylerhan and Eskisaray villages are addressed from the point of development.Their geographical locations, histories, climates, soil, vegetation, hydrography, population, settlements and education are studied.Various methods such as document scanning, surveys and observations are used to find information about these titles and this information is able to be reached.As a consequence of these studies, villages are compared in terms of geography.The differences and the similarities are detected.Thus, the reasons and the results of these differences are put forth.When the results are examined, the villages are seen not to have been fixed but from time to time changed in terms of population, agriculture, education, economy; however we see that the physical features are generally static.Finally, we think that this research is a source of the changes and the differences in rural are as of settlements.