Osmanlı Döneminde Tunus'ta edebi ve kültürel hayat
Literal and cultural life in Tunisia during Ottomans
  1. Tez No: 533254
  2. Yazar: AYTEN TANINMIŞ ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fenikelilerden Romalılara, Araplardan İspanyollara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tunus, XVI. yüzyılın başlarında Osmanlı yönetimine girmiş ve Fransızların işgaline kadar yaklaşık 300 yıl boyunca Türklerin bölgedeki hâkimiyeti devam etmiştir. Bu süreçte doğal olarak Türklerin varlığı yalnızca siyasette hissedilmemiş aynı zamanda sosyal ve kültürel hayatta da izleri görülmüştür. Nitekim Osmanlı yönetimi, ülkede camiler, külliyeler, medreseler ve zaviyeler gibi ilim ve kültür merkezleri inşa ederek bölgeyi her yönden geliştirmeye çalışmıştır. Bu çalışma, Osmanlı idaresindeki Tunus toplumunun ilmi ve kültürel yapısıyla birlikte edebi hareketliliğini incelemektedir. Çalışmamızda öncelikle Tunus'un tarihsel süreci özetle anlatılmakta sonrasında Osmanlı yönetimi, idareyi sırasıyla elinde tutan paşalar, dayılar ve beyler dönemi olmak üzere ana hatlarıyla ele alınmaktadır. Daha sonra, Osmanlı yönetimine bağlı olarak paşa, dayı ve beylerin yaptırdığı ve toplumun ilmi ve kültürel seviyesini yükseltecek olan kurumlar yer almaktadır. Son olarak Osmanlı döneminde yazdıkları eserlerle iz bırakmış ilmi ve edebi şahsiyetler, şiirleriyle ön plana çıkmış şairler ve yaptıkları çalışmalarla anılmış dil âlimlerinden bazıları tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tunisia has been home to many civilizations, from Phoenicians to Romans, from Arabs to Spaniards. It was conquered by the Ottomans in 16th century and ruled by Turks approximately for 300 years until the French occupation. Naturally, during this period the Turks had influenced the social and cultural life besides politics. Ottomans have tried to develop the region in all aspects by building cultural and scientific institu-tions such as mosques, Islamic-Ottoman social complexes, schools and zawiya. This study investigates the scientific, literal and cultural structures of Tunisia under the Ottoman rule. Firstly, we discuss the historical process of Tunisia briefly, secondly we talk through the details of Ottoman Empire, Pashas that had ruled and the period of Deys and Beys. Then, we talk about the institutions which advanced the literal and cultural levels of public. Finally, we introduce some of the litterateurs who left impression with their work, poets who stood out with their poems and linguists who have been cited by their studies.