İşe alım ile yetkinlik arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
The relation between recruiment and competence: A study
- Tez No: 301989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA İPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Değişen toplum yapısı ile değişimini halen sürdürmekte olan işletme yönetiminde yerine oturmaya başlayan temel taşlardan biri de insan kaynakları yönetimi kavramıdır. Modern yapı içerisinde insan kaynakları yönetimi çalışanın bir birey ve sosyal bir kişilik olarak görülmesini sağlamış, örgütsel bağlılığa destek olacak bilimsel bir yapı kazandırmıştır.İşletmelerin sürdürülebilir politikalar yaratmasında insan gücünün doğru kanalize edilmesi ihtiyacı nedeniyle insan kaynakları yönetimi ve onun fonksiyonlarının yer alması desteklenmektedir.İnsan kaynakları yönetiminin en temel kavramlarından olan adalet ve eşitlik ilkeleri, günümüzde yaygın bir tanım olan yetkinlik kavramının ortaya çıkmasına ve bu kavram üzerine çalışmalar yapılmasına neden olmaktadır. İnsan kaynaklarının bir işletmedeki varlığının en başlıca sebebi olan ? doğru iş tanımı için doğru çalışan seçimi ? konusunda yetkinlik yaklaşımı bilimsel bir denklem oluşturmak konusunda ışık tutmaktadır.Yetkinlik bazlı işe alım, işletmelerin ihtiyacı olan nitelikli işgücünün temininde en geçerli yöntemlerden olmaktadır. Bu çalışmada genel olarak insan kaynaklarının en temel fonksiyonu olan işe alım safhasında yetkinlik bazlı işe alım kavramına ve uygulamalarına dair veri ve sonuçlar paylaşılmaktadır. Farklı dinamiklere sahip işletmelerde uygulanan mülakatlar yoluyla teoride kazanılan bilgilerin fiili durumu sorgulanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Still continues to change with the changing social structure rather than the management of the business began to sit in one of the main stone is the concept of human resource management. Human resources management in modern construction employee to appear as an individual and a personality that provided social, organizational structure has given a commitment to support scientific.Businesses need to be channeled towards a sustainable policy's creation of manpower due to take place in human resources management and its functions are supported. Human resources management is the most basic concepts of justice and equality principles, today introduced the concept of a common definition of competence and the work done on this concept leads. The main reason for the existence of an enterprise of human resources, the“running down the right choice for the job description”to create an equation that sheds light on the scientific approach to competency. Competency-based recruitment, businesses in need of qualified labor supply is the most current methods. In this study, in general, the most basic function of human resources in the recruitment phase of the concept of competency-based recruitment and their applications in data and the results shared. Businesses have different dynamics theory applied to information gained through interviews with the actual state of trying to be questioned.