Transition to democracy in Post-Soviet Kyrgyzstan: Leaders, citizens and perceptions of political legitimacy
Sovyet Sonrası Kırgızistan?da demokrasiye geçiş: Liderler, vatandaşlar ve siyasi meşruiyet anlayışı
  1. Tez No: 301997
  2. Yazar: DINARA MURZAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu tez, Kırgızistan'ın Sovyet sonrası dönemdeki iki devlet başkanının (Askar Akaev, 1991?2005 ve Kurmanbek Bakiev, 2005?2010) görev sürelerini, 1991'den bu yana gerçekleştirilen referandumlar ve parlamento ve başkanlık seçimleri ışığında siyasi meşruiyet kavramı ile ilişkilendirerek incelemeyi amaçlamaktadır. Kırgızistan'da gerçekleştirilen alan araştırması sonucunda Kırgız halkının Sovyet sonrası dönemde demokrasi, demokrasiye geçiş, siyasi liderlik ve siyasal meşruiyet kavramlarını nasıl algılamakta olduğunu anlamak bu çalışmanın bir diğer amacıdır. Tez ayrıca, demokrasi söylemini ön planda tutan siyasi liderlerin seçimler ve referandumlar gibi demokrasinin asgari koşullarını bile nasıl yürütmenin gücünü artırmada kullanmakta olduklarına da odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the presidencies of Askar Akaev (1991-2005) and Kurmanbek Bakiev (2005-2010) in Kyrgyzstan by looking at the referendums as well as the parliamentary and presidential elections held in this country in the post-Soviet era, with specific emphasis on the legitimacy of these two leaders as perceived by the Kyrgyz people. Based on the field research conducted in Kyrgyzstan, the study aims to shed some light on how the Kyrgyz people perceive issues of democracy, democratic transition, political leadership and political legitimacy in the post-Soviet era. The dissertation further focuses on how and why even the minimal requirements of democracy such as elections and referendums have been used in this country in order to increase executive power, despite the rhetoric of democratization promoted by the political leaders.