Understanding conscientious objection as resistance: Theories of self in Stirner and Foucault
Vicdani reddi direniş olarak anlamak: Stirner ve Foucault'da kendilik kuramları
  1. Tez No: 301996
  2. Yazar: BERNA ÇOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin temel amacı, bir direniş örneği olarak askerlik hizmetine karşı ortaya çıkan vicdani reddi ?kendilik? olanakları doğrultusunda incelemektir. Bu bağlamda, Max Stirner'in ?ego? kuramı ve Michel Foucault'nun modern iktidar ve modern özne kavramsallaştırmaları incelenmiştir. Evrensel zorunlu askere alma politikasıyla karakterize olmuş militarist toplumu, disiplinci iktidar ve biyo-iktidar kavramları ile inceleyerek, Foucault'nun ?yaşam üzerinde iktidar? ve ?kendilik kaygısı etiği? kuramları tartışılmıştır. Öte yandan, bağımsız bir ?ben?in yaratım olanaklarını sorgulamak için Stirner'in ?egoistler birliği? kuramı ve ?kendilik? (Ownness) kavramsallaştırması kullanılmıştır. Bu çalışma şunu ortaya çıkarmıştır ki, vicdani red eylemi, redçinin bağımsız bir ?ben? yaratma çabası ile örtüşmektedir. Stirnerci ve Foucaultcu ?kendilik? kavramsallaştırmalarını takip ederek söylenebilir ki; militarist toplum içinde, vicdani redçi kendi iradesi üzerindeki iktidarı reddederek aslında kendi ?ben? tanımını ve kendi yaşam biçimini kurmak için mücadeleye girişmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine conscientious objection to military service as a case of resistance to modern power in relation with the possibilities of ?self?. In this context, Max Stirner?s theory of ?ego? and Michel Foucault?s conceptualisations of modern power and modern subject are critically analyzed. In accordance with the relation between conscientious objection and the possibilities of self, Foucault?s theories of ?power over life? and ?ethics of care of self? are discussed by examining disciplinary power and bio-power in relation with militarized society characterized by universal male conscription. On the other hand, Stirner?s theory of ?the union of egoists? and his conceptualization of ?Ownness? is employed in order to investigate the possibilities of constituting an autonomous self. This study reveals that the act of conscientious objection overlaps objector?s endeavour of creating an autonomous self. It is argued that following Stirnerian and Foucauldian conceptualisations of ?self?, the objector, by refusing external power over his/her will in militarized society, indeed, engages in a struggle to constitute his/her own definition of self and his/her way of life.