Making of new Islamism in Turkey transformation of the Islamist discourse from opposition to compliance
Türkiye?de yeni İslamcılığın oluşumu İslamcı söylemin muhalefetten uyuma dönüşümü
  1. Tez No: 301999
  2. Yazar: BURAK ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu tez Türkiye'de İslamcılığın sistem karşıtı ve muhalif bir güçten uyumcu ve itaatkâr bir siyasal ideolojiye dönüşümünü incelemektedir. Tez yerleşik siyasal ve ekonomik ilişkilere tavrı merkezine oturtmaktadır. Tezin iddiası, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluşuna yol açan söz konusu dönüşümün 1980'lerin sonu ve 1990'ların başında başladığıdır. Bu dönüşümün hatlarını çizebilmek için tez İslamcılığın sistem karşıtı ve sistemik dönemlerinin ayrıntılı bir analizini sunmaktadır. Tez, söz konusu dönüşümü dönemin İslamcı entelektüel çevrelerindeki temel tartışmalara yoğunlaşarak göstermektedir. Çalışma İslamcılığın yaşadığı dönüşümü neoliberal küreselleşme, postmodernizm ve çokkültürlülük temaları ile birlikte düşünmeyi önermektedir. Tez, bir tür Üçüncü Dünyacı popülizm olarak ele alınabilecek 1970'lerin ve 1980'lerin İslamcılığının adım adım sıradan, muhafazakâr bir ideolojiye dönüştüğünü iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the transformation of Islamism from an anti-systemic and oppositional force to a compliant and submissive political ideology. The thesis locates the approach towards established political and economic relations at its centre. The thesis argues that the transformation, which led to formation of the Justice and Development Party, has begun in the late 1980s and early 1990s. To give the contours of this transformation, the thesis presents a detailed analysis of anti-systemic and systemic phases of Islamism in Turkey. The thesis tries to demonstrate this transformation through focusing on the major debates within the Islamist intellectual circles. The study suggests thinking the transformation of Islamism together with themes such as neoliberal globalization, postmodernism and multiculturalism. The thesis points out that, Islamism of the 1970s and 1980s, which can be considered as a form of Third Worldist populism has been gradually transformed into an ordinary, conservative ideology.