Informal sector wage gap in Turkey
Türkiye'de kayıt dışı ücret farklılığı
- Tez No: 302004
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kayıt dışılık, gelişmekte olan birçok ülkenin yaygın bir gerçeğidir. Özellikle 1980'lerde uygulanmaya başlanan liberalizasyon politikaları sonrasında kayıt dışı sektör genişlemiş ve kayıt dışı istihdam Türkiye ekonomisinde daha cazip hale gelmiştir. Bu tezin amacı 2007 ve 2008 yılları için Türkiye'de kayıtlı ve kayıt dışı istihdam arasında ücret farklılığı olup olmadığını incelemektir. Ücretleri belirleyen faktörlerin farklı olduğunu test etmek için, Türkiye İstatistik Kurumu 2007 ve 2008 Hane Halkı İşgücü Anket mikro veri seti kullanılarak imalat ve hizmet sektörleri için seçim süreci düzeltilmiş ücret denklemleri kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı tahmin edilmiştir. Ayrıca, sektör seçim sürecini göz önünde bulundurabilmek için Multinomial Logit model tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarımıza göre, çalışanların bireysel özellikleri kontrol altında tutulsa dahi Türkiye'de 2007 ve 2008 yıllarında kayıtlı ve kayıt dışı istihdam arasında önemli ölçüde ücret farklılığı bulunmaktadır. Bu durum, neo klasik emek piyasası teorisine karşı çıkan birçok araştırmacı tarafından iddia edildiği üzere, Türkiye'de ücretler açısından katmanlaşmış emek piyasasının varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Informality has been a widespread fact in most of developing countries. Especially after the implementation of liberalization policies in the 1980s, informal sector has expanded, and informal employment has been more attractive in the Turkish economy. The aim of this thesis is to examine whether there is wage gap between formal and informal employment in Turkey for the years 2007 and 2008. In order to test if the determinants of wages are different, selection corrected wage equations are estimated for manufacturing and service sectors for men and women separately by using the Household Labor Force Survey micro level data of TURKSTAT. We also estimated Multinomial Logit model in order to be able to take the sector selection process into account. According to our estimation results, there was a significant wage gap between formal and informal employment in Turkey for the years 2007 and 2008, even after controlling for a number of individual-specific characteristics. This indicates the existence of the segmented labor market in terms of wages in Turkey, as it is asserted by the number of researchers arguing against the neo-classical labor market theory.