Business cycles in emerging economies
Yükselen piyasa ekonomilerinde iş çevrimleri
- Tez No: 302006
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Son zamanlara kadar, yükselen piyasa ekonomilerinde yüksek büyüme oranları gözlenmiştir. Ancak, bu olumlu ekonomik koşulların iç reformlara mı yoksa olumlu dışsal etkenlere mi bağlı olduğu henüz çözümlenmemiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı yükselen piyasa ekonomileri iş çevrimlerinin yapısı ve kaynaklarını araştırmak ve gelişmiş ülke çevrimleri ile nasıl farklılık gösterdiğini belirlemektir. İş çevrimleri üzerinde içsel ve dışsal etkenlerin rolü sadece geleneksel panel veri tahmin yöntemleri ile değil, ayrıca Pesaran (2006) tarafından geliştirilen karma ortalama grup tahmin yöntemi uygulanarak da incelenmiştir. Ayrıca, yükselen piyasa ekonomileri iş çevrimlerinin gelişmiş ülke iş çevrimlerine yakınsaması faktör analizi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar, küresel etkenlerin hem yükselen piyasa ekonomileri hem de gelişmiş ülke iş çevrimlerinin ana etkeni olduğunu göstermektedir. Ancak, iş çevrimlerinin içsel etkenleri iki ülke grubunda değişmektedir. Diğer taraftan, son iki on yıl içinde yükselen piyasa ekonomilerindeki dalgalanmaların gelişmiş ülke dalgalanmalarına yakınsadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until very recently, most emerging market economies have achieved higher growth rates for the last decade. It is controversial whether this good economic environment is due to domestic reforms or due to favorable external factors. In this framework, the main aim of this study is to investigate the structure and sources of business cycles in emerging market economies and to determine how these cycles differ than those in developed countries. The role of external and domestic factors on business cycles are analyzed by applying not only the conventional panel data estimations butalso common correlated effects panel mean group method which is introduced by Peseran (2006). Besides, the convergence of business cycles in emerging market economies to the business cycles in developed countries is discussed based on factor analysis. The major results indicate the common global factors are the leading source of the business cycles both in emerging market economies and developed countries. However, domestic determinants of fluctuations differ across two groups of countries. In addition, results show that in the last two decades fluctuations in emerging market economies have started to be more dependent on the fluctuations in developed countries.