The economic adventures of Robinson Crusoe: An institutionalist critique and reinterpretation
Robinson Crusoe'nun iktisadi maceraları: Kurumsal bir eleştiri ve yeniden yorumlama
- Tez No: 302007
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Daniel Defoe 1719 yılında Robinson Crusoe'nun Yaşamı ve Garip Sürprizlerle Dolu Maceraları'nı yazarken romanın ana karakteri Robinson Crusoe'nun ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında marjinalist devrim ile birlikte, onu şekillendiren kültürel temelinden bağımsız olarak yeni bir rol üstleneceğini bilmiyordu. Bu tez i) düşünce alışkanlıkları yaklaşımıyla, Crusoe'nun edebiyat alanına ait bir figürden neoklasik iktisadın iktisadi insanı olmasına uzanan başkalaşımının kurumsal yapısını ve ii) Defoe'nun metninin yeniden okunması yoluyla, Crusoe'yu soyutlanmış evrensel bir birey ve aksiyomatik ussallık ile tanımlayan egemen neoklasik varsayımları baş aşağı çevirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmada, Crusoe belirli bir zaman ve mekanın içinde kurumlar tarafından biçim verilen kişilik özelliklerini kimsenin yaşamadığı ve dolayısıyla kurumların olmadığı bir adada bile sürdüren; ussallığı aksiyomların sağlanmasına değil de akıl yürütmeye bağlı olan yöntemli, becerikli ve yenilik yolu ile iktisadi kalkınmayı hedefleyen bir girişimci olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1719, Daniel Defoe wrote his first fiction The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe without knowing that the protagonist of the novel, Robinson Crusoe, would be liberated from his cultural matrix and deployed as a dominant economic metaphor with the advent of the so-called marginalist revolution in the second half of the nineteenth century. This thesis intends to: i) with reference to an habits of thought approach, unearth the institutional nature of the metamorphosis of Crusoe from a figure of the literary realm to the economic man of neoclassical economics, and ii) based on a rereading of Defoe?s original text, offer an alternative reinterpretation which would turn upside down the prevalent presuppositions of neoclassical economics portraying an isolated, universal and axiomatically rational Crusoe. Accordingly, in this study, Crusoe is presented as a specific time- and space-bound human being preserving and perpetuating his institutionally forged character traits even during his sojourn on the `institution-free? uninhabited island; a methodological and expeditious man, whose rationality was based not on the fulfillment of axioms but on reasoning; and an entrepreneur aiming at economic development through innovation.