İlköğretimde öğrenci başarısında okulun etkisinin katma değer belirleme yöntemiyle incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigation of school effects on student achievement in primary education using value-added assessment: Example of Ankara province
- Tez No: 302032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kalan ilköğretim okullarının 7. sınıflarında okuyan öğrencilerine verdikleri eğitimin katma değerinin yılsonu Seviye Belirleme Sınavları'ndan (SBS) elde edilen veriler ile saptanması amaçlanmıştır.Nedensel karşılaştırma çalışması niteliğinde olan araştırmanın evrenini Ankara İli'ndeki ilköğretim okulları, örneklemini ise Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 24 ilköğretim okulu oluşturmaktadır. Örneklem seçilirken, örneklemde yer alacak okullardaki tüm öğrencilerin hem 2007-2008 hem de 2008-2009 öğretim yıllarını aynı okulda geçirmiş olmalarına dikkat edilmiştir.Örneklemde yer alan okulların öğrenci gelişimlerine olan katkıları, Katma Değer Belirlemesi yöntemlerinden basit sabit etki modeli kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca okul başarısının, öğrencilerin başarı ortalaması açısından sıralanması ve gelişime olan katma değerleri açısından sıralanması arasında istatistiksel olarak manidar bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesi için sıralamalar arasındaki Kendall'ın tau katsayıları hesaplanmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, okulların, Türkiye'de günümüze kadar yapılageldiği gibi, öğrencilerin ortalama başarılarına göre sıralanmasıyla öğrenci gelişimine olan katkılarına göre sıralanması arasında ciddi tutarsızlıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca, okulların öğrenci gelişimine olan katma değerleri, dersten derse de önemli farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the value-added effects of the education received by 7th graders that attend to the primary schools within the territorial jurisdiction of the metropolitan municipality of the province of Ankara using the results of the end-of-year Level Determination Exam.Carried out according to a casual comparative study framework, the population of this study consists of the primary schools in the province of Ankara whereas the sample comprises the 24 primary schools whose students have attended to the same school in both 2007-2008 and 2008-2009 educational years within the territorial jurisdiction of the metropolitan municipality.The value-added effects of the schools in the sample on student growth are assessed using a simple fixed-effect model among a plethora of possible value-added assessment approaches. Moreover, in order to determine whether or not there exists a statistically significant relationship between the rankings of the schools according to average student achievement levels and the rankings according to the value-added effects on student growth, Kendall tau rank correlation coefficients are calculated.The results of this study indicate that there are significant inconsistencies between the rankings of the schools according to their value-added effects on student growth and the rankings according to the average student achievement, the latter being the method frequently used to assess the performance of the schools in Turkey to date. Moreover, the results demonstrate that the value-added effects of the schools on student growth differ drastically from subject to subject.