İdari yargılama hukukunda dava açmanın sonuçları
- Tez No: 700663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İdari yargılama hukukunda tıpkı medeni yargılama hukukunda olduğu gibi dava açılmasıyla usul hukuku ve maddi hukuka ilişkin sonuçlar meydana gelmektedir. Dava açılmasının sonuçları kendiliğinden meydana gelmektedir. Dava açılmasının sonuçlarının tümü İYUK' da düzenlenmediğinden ve son derece önemli sonuçları olduğundan bu tezin yazılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Tezde, dava açılmasının sonuçları doktrin, mevzuat ve içtihatlar çerçevesinde analiz edilip diğer hukuk disiplinlerinden de faydalanılarak farklı açılardan ele alınmaktadır. Bunun yanında tezin konusu ile yakından ilgili ancak mevzuatta tanımı net olarak yapılmamış bazı kavramlar, farklı yazarların görüşleri ışığında ele alınmış ve tartışılmıştır. Davanın açılmasının sonuçlarının hukuk aleminde görünümü için Danıştay kararlarının öneminden dolayı sık sık Danıştay kararlarına atıf yapılmış, yer yer alıntılar yapılarak yargının konuya bakışı değerlendirilmiştir. Tezin ilk bölümünde, idari yargılama hukukuyla ilgili temel kavramlar açıklanmaya çalışılmış, tezin ana fikrinin bahsedildiği ikinci bölümde ise dava açılmasının usul hukuku ve maddi hukuka ilişkin sonuçlarına değinilmiştir. Son bölümde ise dava açılmasının sonuçları medeni yargılama hukuku, ceza hukuku ve anayasa hukuku ile karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Anahtar Sözcükler İdari Yargı, Dava Açılmasının Sonuçları, İdari Dava, Dava Dilekçesi, Temerrüt, Zamanaşımı, Derdestlik
Özet (Çeviri)
In Administrative Jurisdiction entering an action brings the results related to Procedural Law and Substantive Law as in the Civil Law. The results of entering an action comes into the stage naturally without any interferences. The results of entering an action are not regulated by Administrative Jurisdiction Procedures Law, and have utmost significant results; therefore there has been the need to enroll the present thesis. In the concerned thesis, the results of entering an action have been inspected from the dimensions of doctrine, regulations, and judicial decisions together with benefitting from the other principles of Law. Apart from that, some certain notions, which are closely related to the subject of the concerned thesis but have not been explained clearly in the regulations are discussed and inspected in the light of the various authors in the field. With the purpose of making visible the results of entering an action in the field of Law, Council of state's judicial decisions have been cited frequently because of their significance, and the perspective of the Jurisdiction has been evaluated through the direct quotations. In the first part of the concerned thesis, basic notions of Administrative Jurisdiction have been tried to be explained. In the second part of the thesis where the main idea of the thesis is mentioned, the results entering an action in the Procedural Law and Substantive Law are mentioned. In the final part of the thesis the results of entering an action are presented by comparing Civil Law. Keywords Administrative Jurisdiction, The Results of Entering an Action, Administrative Action, Statement of Claim, Obstinacy, Statute of Limitations, Pendency.